آموزشی و متفرقه, بازرگانی پوشاک امی, رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا چیست؟ سوالی که برخی از کاربران اینترنت با آن روبه رو هستند. امروزه با افزایش تعداد وب سایت های موجود در فضای اینترنت شاهد رقابت رقبا با یکدیگر هستیم. در این میان اصطلاحات زیادی به گوشمان می رسد که نشان دهنده معیار ارزیابی ضعیف یا قوی بودن یک سایت و جایگاه آن در میان رقبا می باشد. به طور مثال رتبه الکسا یکی از مواردی است که در فضای وب سایت های آنلاین و فروشگاه های اینترنتی با آن روبه رو شده ایم. اما رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی در بهبود وضعیت سایت و جایگاه آن دارد؟ با این مقاله همراه باشید، در ادامه پیرامون این موضوع و اهمیت رتبه الکسا توضیحاتی ارائه می گردد.

الکسا چیست؟

یکی از ابزارهای رتبه بندی محبوب و مورد پسند سایت های مختلف، الکسا می باشد. سرویس رتبه بندی توسط سایت الکسا در اختیار کاربران قرار می گیرد تا به وسیله آن به بررسی وضعیت سایت های مورد نظر خود بپردازند. سایت الکسا متعلق به شرکت آمازون است.

تعریف

تعریف رتبه الکسا

تعریف رتبه الکسا

ساده ترین و کامل ترین تعریف از رتبه بندی الکسا عبارت است از میانگینی از تعداد بازدیدکننده سایت و تعداد صفحات مشاهده شده از همان سایت است. به عبارت دیگر، هر چه رتبه سایت شما به عدد یک نزدیک شود، بدین معنی است که سایت شما رتبه بهتری دارد. الکسا در سال ۱۹۹۶ و با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب تشکیل شد. کمپانی آمازون در سال 1999 مبادرت به خرید شرکت الکسا نمود و طبعا سرویس رتبه بندی الکسا را در اختیار دارد.

چرا رتبه الکسا اهمیت دارد؟

یکی از دلایل اهمیت رتبه الکسا را می توانیم به سنجش میزان محبوبیت یک سایت نسبت به سایر سایت های رقبا نسبت دهیم. در مطالب فوق به طور مختصر به موضوع “رتبه الکسا چیست؟” اشاره نمودیم  و در ادامه به اهمیت این رتبه می پردازیم.

شاید شما قصد داشته باشید که برای محصول یا کالای خود در یک وب سایت تبلیغ نمایید بنابراین به  کمک رتبه الکسا می توانید میزان محبوبیت و میزان بازدید  آن وب سایت را بسنجید و در صورتی که از بازدید چندانی برخوردار نبود می توانید از پیشنهاد دادن تبلیغات محصولات خود به آن سایت صرفنظر نمایید.

علاوه بر این دلایل به عنوان کسی که از یک سایت فروشگاهی برخوردار هستید قطعا تمایل دارید ترافیک ورودی برای سایت خود ایجاد کنید. یکی از روش های جالب و در عین حال کاربردی این است که تعدادی مقالات جالب و مورد پسند را در چندین سایت انتشار دهید. به کمک رتبه الکسا می توانید سایت های پربازدید را شناسایی نمایید و مقالات خود را در آنها انتشار دهید.

نحوه رتبه بندی سایت در الکسا

نحوه رتبه بندی سایت در الکسا

نحوه رتبه بندی سایت در الکسا

رتبه بندی سایت در الکسا، به دو صورت یعنی رتبه بندی جهانی و رتبه بندی کشوری انجام می‌شود. لازم به ذکر است که اگر رتبه کشوری یک سایت نمایش داده نشود یعنی الکسا، نمونه داده‌های لازم برای بررسی ترافیک آن سایت را در دسترس ندارد. همچنین رنک الکسا جهانی است و رنک کشوری السکا در اولویت نمی باشد. بنابراین رنک الکسا ایران برای یک سایت ایرانی، زمانی نمایش داده می‌شود که اطلاعات از بازدیدکنندگان به اندازه قابل توجهی در اختیار باشد.

چگونگی کسب رتبه یک

به طور کلی؛ سایتی که بیشترین ترکیب بازدیدکنندگان واحد و بازدید صفحه را داشته باشد، در رتبه بندی سایت الکسا، در رتبه ۱ قرار می‌گیرد. اما شاید بپرسید که معیارهای الکسا برای رتبه بندی بر چه اساسی و چگونه به دست می آیند؟ داده های مورد نیاز بر اساس نمونه گیری از میلیون‌ها کاربر به دست می آید. به عبارت دیگر، رنکینگ الکسا با توجه به داده‌های ترافیکی می باشد که در طول سه ماه نمونه گیری، به دست آمده اند.

الکسا کاربرانی را که وارد سایت می‌شوند، به صورت کاملا جداگانه دسته بندی می‌ کند. به طور مثال تعداد بازدید صفحه، تعداد کل درخواست‌هایی هستند که کاربران برای مشاهده یک سایت ارسال کرده اند. همچنین، درخواست‌های چندگانه برای یک آدرس مشابه، در یک روز مشابه به عنوان یک بازدید ثبت می‌شوند.

از جمله مواردی که در رتبه بندی الکسا موثر می باشد شامل مقدار زمان حضور کاربر در سایت و گشت و گذار در آن است. به عبارت دیگر اینکه کاربر چه مدت زمانی را به گشت گذار در سایت شما اختصاص می دهد و  اینکه آیا وارد صفحات دیگر سایت شما می‌شود، در رتبه بندی سایت در الکسا بسیار موثر می باشد.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *