بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

کاربرد پارچه خز در پوشاک

کاربرد پارچه خز در پوشاک و مدل های مختلف پالتو خز در صنعت نساجی و پوشاک در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

 پارچه خز طبیعی

پارچه خز طبیعی با استفاده از موی حیوانات ساخته می شود و موی حیواناتی همچون سمور، خرگوش، روباه، سگ آبی، راکن، گرگ صحرایی و بره گزینه مناسبی برای ساخت خز طبیعی به شمار می رود.

این حیوانات دارای موهای بلند هستند و خز هر کدام از آنها از ویژگی های خاصی برخوردار است به طور مثال خز طبیعی حیوانی همچون سمور دارای یک بافت سبک و با دوام است و در گروه مرغوب ترین خزها قرار می گیرد. همچنین بره هایی که از نژادهای خاص هستند و دارای موی بلند و مجعد می باشند گزینه مناسبی برای تولید خز محسوب می شوند.

پارچه خز در صنعت پوشاک

در حال حاضر، در صنعت پوشاک و نساجی همچنان از پارچه خز طبیعی برای تولید انواع لباس های خزدار استفاده می شود اما کشورهای زیادی هستند که همواره تلاش می کنند تا کشتار حیوانات را ممنوع کنند به‌ طوری‌که تهیه و تولید لباس با خز طبیعی ذر برخی از کشورها سخت و در مواردی غیر ممکن شده است به همین خاطر صنعت نساجی و پوشاک در صدد برآمده است تا از خز مصنوعی برای تولید پالتو خز استفاده کند.

طبق تحقیقات آماری حدود ۸۰ درصد از خزهای مصنوعی جهان در آمریکا تولید می شود، خزهای مصنوعی طرفداران زیادی دارد و با استقبال فراوانی در بازار پوشاک مواجه شده است به طوری که کشورهایی همچون کانادا و اسکاندیناوی در تولید خز مصنوعی از انواع خز برای دوخت پالتو خز استفاده می کنند. پارچه خز دارای یک بافت نرم و لطیف است بنابراین از آن در ساخت پالتو خز و انواع اکسسوری همچون شال یا گردنی زمستانی نیز استفاده می شود.

انواع خز مصنوعی

پارچه خز مصنوعی مشابه خز طبیعی تولید می‌شود، همچنین با توجه به پوست حیوانی که بر اساس آن شبیه‌سازی شده دسته‌بندی می شود به طوری که این تقسیم بندی شامل پارچه های خز با کرک های کوتاه، پارچه های خز با کرک های متوسط و پارچه های خز با کرک های بلند می شود.

کاربردهای خز مصنوعی

از پارچه های خز مصنوعی در مصارف مختلفی استفاده می شود، در حالی که خز طبیعی این قابلیت را ندارد. از کاربردهای پارچه خز مصنوعی می توان به تولید لوازم جانبی مد از قبیل جاکلیدی ها و تزیینات منزل مانند بالش و ملافه اشاره کرد.

البته از پارچه خز مصنوعی در برخی موارد برای پروژه‌های صنایع دستی نیز استفاده می‌شود چون خز مصنوعی را می توان با چرخ خیاطی دوخت. یکی از تفاوت های بارز خز طبیعی و خز مصنوعی به ضخامت خز برمی گردد به این صورت که خز طبیعی ضخیمتر است و برای دوختن آن به ماشین مخصوص و در برخی موارد به دوخت دستی نیاز است. در طی چند سال اخیر از خز مصنوعی به طور چشمگیری در پوشاک مد روز نوجوانان استفاده می شود.

استفاده از خز مصنوعی توسط برندهای معروف

از پارچه خز مصنوعی در تولید انواع لباس‌های زمستانی و کلاه‌های یوسکانا استفاده می‌شود. همچنین با توجه به کاربرد بسیار زیاد و دوخت آسان پارچه خز مصنوعی، مدیران برندهای معروف جهان از جمله رالف لورن و شانل استفاده از خزهای مصنوعی را در مجموعه‌ محصولات خود قرار داده اند.

تفاوت خز طبیعی با خز مصنوعی

1_ برخلاف خز طبیعی که زمینه آن یک پوست ضخیم است، زمینه خز مصنوعی پارچه ای قابل انعطاف می باشد به همین خاطر دوخت لباس با خز مصنوعی نسبتا آسان است.

2_ در مورد نگهداری و مراقبت از خز باید بگوییم که خز مصنوعی نیاز به نگهداری و مراقبت و هوادهی ندارد همچنین خز مصنوعی مستعد خورده شدن توسط حشرات نیست در حالی که سطح پارچه خز طبیعی را هر چند وقت یک‌ بار باید با جاروبرقی تمیز کرد و در معرض هوای آزاد قرار داد تا از پوسیدن آن جلوگیری شود.

3_ پارچه خز مصنوعی به اندازه خز طبیعی عایق آب و سرما نیست بنابراین برای فعالیت‌های زیاد همچون پیاده‌روی، کوهنوردی و اسکی در کوهستان مناسب نمی باشد.
4_ در تولید و ساخت خز مصنوعی از مواد مختلف شیمیایی همچون پلیمرهای اکرلیک حاصل از مشتقات نفتی و سنگ آهک استفاده می شود بنابراین پارچه خز مصنوعی با سرعت بسیار کمتری در طبیعت تجزیه می شود به طوری که تجزیه آن‌ها بین 500 تا 1000 سال طول می‌کشد.
5_ پارچه خز مصنوعی در مقایسه با پارچه خز طبیعی از قیمت مناسب تری برخوردار است چون در تولید پارچه خز مصنوعی به انرژی زیادی نیاز نیست. طبق مطالعات و تحقیقاتی که در سال 1979 توسط سازمان‌های محیط زیستی انجام شد، میزان مصرف انرژی برای تولید یک کت ساخته شده از خز مصنوعی 35 کیلو وات در ساعت است که در مقایسه با 127 کیلو وات در ساعت انرژی که برای تولید کت با خز طبیعی تولید می‌شود، بسیار اندک است به همین خاطر پارچه خز مصنوعی بسیار ارزان تر از پارچه خز طبیعی عرضه می شود.
6_ در هنگام لمس پارچه خز طبیعی متوجه نرمی و لطافت آن می شوید در حالی که پارچه خز مصنوعی از این لطافت برخوردار نیست و اگر دست نم دار باشد و بر روی خز مصنوعی دست بکشید، خز مصنوعی به دست می چسبد.

  پالتو خز در استایل های زمستانی

اگر قصد دارید که در استایل خود از پالتو و لباس خزدار استفاده کنید حتما به ترکیب رنگ ها با تناژ مختلف دقت کنید به طور مثال ترکیب رنگ سفید با رنگ طوسی یک استایل زمستانی شیک را برای شیک پوشان رقم می زند. البته بانوان در استایل های زمستانی می توانند از رنگ های سفید، قرمز، طوسی یا طرح پلنگی نیز استفاده کنند. همچنین بانوان می توانند از رنگ هایی استفاده کنند که مکمل هم باشند و ضمنا با رنگ پوست آنها همخوانی داشته باشد.

نحوه ست نمودن پالتو خزدار

اگر رنگ پوست صورت شما روشن است می توانید در استایل خود از لباس هایی با رنگ های مختلف استفاده کنید. پالتو خز که با پارچه خز پلنگی دوخته شده باشد جذابیت خاصی به استایل شما می بخشد، اما بانوانی که رنگ پوست تیره و گندمی دارند بهتر است در انتخاب رنگ پالتو محتاط باشند و از هر رنگی در استایل خود استفاده نکنند. این افراد می توانند رنگ طوسی یا رنگ سفید را در استایل خود مورد استفاده قرار دهند.

بانوان باید در نظر داشته باشند که با پوشیدن پالتو خز چند سایز بزرگتر دیده خواهند شد بنابراین باید در انتخاب مدل پالتو دقت کافی به خرج دهند به طور مثال اگر چاق هستند به سراغ مدل هایی بروند که چاقی آنها را در معرض دید قرار ندهد همچنین بانوانی که لاغر هستند و اندام باریکی دارند می‌توانند از هر مدلی که دوست دارند استفاده کنند و از گرمای پالتوی خزر در روزهای زمستانی لذت ببرند.

انواع پالتو خزدار زنانه

پالتو خز کلاه دار

پالتو خز کلاه دار یک گزینه مناسب برای استایل زمستانی بانوان به شمار می رود. این مدل پالتو برای بانوانی که دارای اندام لاغری هستند بسیار مناسب است. یقه در این مدل پالتو شبیه به یقه آرشال است همچنین موهای پالتو کوتاه و شبیه به مدل و بافت پافر می باشد. مدل و بافت موها باعث می‌شود که حجم لباس بیش از اندازه معمولی به نظر برسد بنابراین این نوع پالتو برای بانوانی مناسب است که لاغر اندام و بلند قد هستند.

پالتو خز ساده

پالتو خز ساده یک مدل مناسب برای همه بانوان محسوب می شود این پالتو بدون یقه طراحی شده و دارای موهای بلند و نرم است قد این پالتو معمولا کوتاه است بنابراین پیشنهاد می کنیم برای اینکه اندام شما درشت تر به نظر نرسد از پالتویی بلندتر استفاده کنید.

پالتو خز با ترکیب چرم

اگر می‌خواهید یک استایل لوکس داشته باشید پیشنهاد می کنیم از یک پالتوی خز که با چرم ترکیب شده است، استفاده کنید. در این مدل پالتو معمولاً یقه از چرم ساخته شده است و بقیه قسمت های پالتو نیز از پارچه خز تهیه شده است این نوع طراحی باعث می شود که پارچه خز حجم کمتری داشته باشد.

توجه داشته باشید تمام پالتو هایی که از پارچه خز تهیه می شوند باید آسترکشی شوند. پارچه آستر نوعی ساتن است که کمک می کند لباس به راحتی پوشیده شود همچنین آستر گرمای لباس را دو چندان می‌کند.

پالتو خز در رنگ های مختلف

طراحان لباس از رنگ های مختلف پارچه خز برای دوخت پالتو خز استفاده می کنند البته در دوخت پالتو خز بچه گانه معمولا از رنگ های شاد مانند صورتی، سفید یا طرح پلنگی استفاده می شود.

توجه داشته باشید هرچقدر خز دارای بافت و موهای بلند باشد قطعاً جذابیت بیشتری به پالتو می‌دهد. در برخی از مواقع برای دوخت پالتو خز از پارچه خز با موهای کوتاه نیز استفاده می شود. اگر از اندام درشت برخوردار هستید بهتر است از پالتو خز با یقه و پرزهای کم استفاده کنید تا در روزهای سرد زمستان به کمک این پالتو گرم شوید و از یک استایل  زیبا نیز بهره مند گردید.

امروزه کاربرد پارچه خز در صنعت پوشاک و نساجی با تغییرات زیادی روبرو شده است به طوری که افراد می توانند مدل های مختلف لباس از پارچه های خز را در استایل های خود قرار دهند. همچنین بانوان برای خلق استایل های جذاب و شیک زمستانی می توانند از انواع پالتو خزدار یا پالتوهایی از جنس فوتر  استفاده کنند.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *