بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

RFID

تگ ها جزو فناوری های جدید به حساب می آیند. بسیاری از فروشگاه های بزرگ برای امنیت بیشتر محصولات خود از این فناوری استفاده می کنند. ممکن است متوجه شده باشید که این تگ ها انواع گوناگونی دارند. تگ های RFID هم یکی از انواع این تگ ها هستند.

انواع تگ

انواع تگ rfid

تگ های فروشگاهی چندین نوع هستند. از بین آن ها می توان تگ های صدفی، تگ های گلفی ( که به شکل توپ گلف هستند) ، تگ های سه گوش و چهار گوش، همچنین تگ هایی به شکل سر پاندا و خرگوش از انواع مدل تگ های موجود هستند. همچنین تگ هایی که مخصوص عینک ها هستند نیز وجود دارند.

تگ RFID

در این بین یکی از پیشرفته ترین مدل های تگ ها وجود دارد. یک نوع تگ که مانند بسیاری از تگ ها به عنوان دزدگیر عمل می کند. اما این تگ یک ویژگی مجزا دارد. این ویژگی عبارت است از اعلام موجودی مانده در انبار. در واقع به وسیله ای این تگ هم در قسمت فروش و هم در قسمت انبار داری اطلاعات لحظه ای نشان داده می شود. این تگ ها با نام RFID شناخته می شوند.
برند زارا یکی از برندهایی است که از این فناوری بهره می برد. در فروش گاه های زارا به محض فروش یک کالا این تگ ها اعلام می کنند که باید موجودی در قسمت فروش شارژ شود. به همین دلیل خدمات رسانی به مشتریان سریع تر می شود و درنتیجه موجب افزایش رضایت آن ها می شود.


فناوری RFID (Radio-frequency identification) به معنای شناسایی فرکانس رادیویی است. در RFID از میدان های الکترومغناطیسی برای شناسایی و ردیابی خودکار تگ های متصل به اجسام استفاده می شود. یک سیستم RFID شامل یک فرستنده رادیویی کوچک ، یک گیرنده و فرستنده رادیویی است. تگ ها یک داده ی دیجیتالی هستند. این داده ها به صورت شماره نشان داده می شوند. هنگامی که یک پالس بازرسی الکترومغناطیسی از دستگاه RFID توسط دستگاهی برای خواندن آن ایجاد می شود، تگ داده های دیجیتالی را به دستگاه منتقل می شود. از این شماره می توان برای ردیابی کالاهای موجودی استفاده کرد.

تگ های فعال و غیر فعال

تگ ها به دو نوع فعال و غیر فعال تقسیم می شوند. تگ های غیر فعال از انرژی امواج رادیویی دستگاه تگ خوان RFID تغذیه می شوند. تگ های فعال توسط باتری تغذیه می شوند. بنابراین می توانند در محدوده وسیع تری از دستگاه خوانش RFID قابل خواندن هستند. یعنی در فاصله ای حدود 100 متر.

انواع کاربرد

تگ آر اف آی دی rfid  بر روی لباس

تگ های RFID در بسیاری از صنایع استفاده می شود. به عنوان مثال ، یک تگ RFID که در طول تولید به خودرو متصل شده است. این تگ می تواند پیشرف کار را در طول زمان تولید تشخیص دهد. داروهای دارای تگ RFID را می توان در انبار استفاده کرد و از موجودی لحظه ای با خبر شد. تگ ها همچنین می توانند در مغازه ها برای تسریع تسویه حساب و جلوگیری از سرقت توسط مشتریان و کارکنان استفاده شوند.
بر خلاف بارکد ، تگ نیازی به نزدیک کردن به دستگاه خوانش آن ندارد. بنابراین ممکن است در شی ردیابی شده جاسازی شود. RFID یکی از روشهای شناسایی و ضبط خودکار اجسام در بسیاری از فروشگاه های بزرگ هستند.


تگ های RFID می توانند به پول ، لباس و دیگر دارایی ها متصل شوند. این تگ ها حتی قابلیت استفاده بر روی انسان و حیوانات را نیز دارند.
در سال 2014 ، ارزش بازار RFID در جهان 8.89 میلیارد دلار بود. این رقم در سال 2013، 7.77 میلیارد دلار و 6.96 میلیارد در سال 2012 دلار بود. این رقم شامل تگ ها ، دستگاه های خوانش و نرم افزارهای مربوط به کارت های RFID و سایر عوامل دیگر است. انتظار می رود ارزش بازار از 12.08 میلیارد دلار در سال 2020 به 16.23 میلیارد دلار تا سال 2029 افزایش یابد.

تاریخچه

در سال 1945 ، لئون ترمین یک دستگاه را اختراع کرد. یک دستگاه که برای گوش دادن به مکالمات اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود. این دستگاه امواج رادیویی تصادفی را با اطلاعات صوتی اضافه شده مجددا ارسال می کرد. امواج صوتی یک دیافراگم را می لرزاند که شکل رزوناتور را کمی تغییر می داد. در نتیجه فرکانس رادیویی منعکس شده را تنظیم می کرد. اگرچه این دستگاه یک دستگاه شنود مخفی بود ، نه یک نشان شناسایی ، اما نوعی RFID در نظر گرفته می شود، زیرا غیرفعال بود . توسط امواج از منبع خارجی فعال و تغذیه می شد.

دستگاه ماریو کاردلو ، ثبت شده در 23 ژانویه 1973 ، اولین جد واقعی RFID مدرن بود. این دستگاه یک فرستنده رادیویی غیرفعال دارای حافظه بود. این دستگاه شامل یک فرستنده با حافظه 16 بیتی برای استفاده برای عوارضی ها بود.

پیدایش RFID

در سال 1973 ، اولیه تگ های RFID پر قدرت ظهور پیدا کردند.این تگ ها به صورت فعال و غیر فعال بودند. این تگ ها توسط استیون دپ ، آلفرد کول و روبرت فریمن در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس ساخته شدند. این سیستم قابل حمل با سرعت 915 مگاهرتز کار می کرد. دستگاه جدید از تگ های 12 بیتی استفاده می کرد. این تکنیک توسط اکثر تگ های UHFID و RFID مایکروویو امروزه استفاده می شود.

یک سیستم تشخیص فرکانس رادیویی از تگ های متصل به اشیاء مورد شناسایی استفاده می کند. گیرنده های دو طرفه رادیویی به نام دستگاه خوانش، سیگنالی به تگ ارسال می کنند و پاسخ آن را می خوانند.
تگ های RFID از سه قطعه میکرو تراشه ساخته شده است. یک مدار که اطلاعات را ذخیره و پردازش می کند. این مدار سیگنال های فرکانس رادیوییRF را تنظیم می کند. همچنین یک آنتن برای دریافت و انتقال سیگنال و یک بستر ساخته شده است. اطلاعات تگ در یک حافظه غیر فرار ذخیره می شود. تگ RFID شامل منطق ثابت یا قابل برنامه ریزی برای پردازش داده های انتقال و حسگر است.

انتقاد

یکی از مشکلاتی که این تگ ها ایجاد می کنند زمانی است در مورد انسان ها به کار رود. در واقع در این صورت امکان خواندن اطلاعات مرتبط با شخص بدون رضایت او وجود دارد. این نگرانی ها منجر به توسعه مشخصات استانداردی شد که به مسائل مربوط به حریم خصوصی و امنیت می پردازد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *