بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

FSC یا شورای نظارت بر جنگل

FSC یا شورای نظارت بر جنگل چیست؟ علامتی که می شود آن را بر روی محصولاتی مانند لباس دید. نمادی که بر روی اتیکت برند هایی همچون برند لیورجی و برنداسمارا و برند لوپیلو نیز وجود دارد. در این مقاله به بررسی سازمان FSC می پردازیم تا مختصری در مورد این سازمان و اهدافش را مطالعه کنیم.

FSC یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی و چند سهامدار است که در سال 1993 تاسیس شد که باعث ارتقای مسئولیت پذیری مدیریتی نسبت به جنگل های جهان می شود. کار این شورا نمونه ای از برنامه ی صدور گواهینامه مبتنی بر بازار است که به عنوان سیاست زیست محیطی فراملی استفاده می شود.


مأموریت اعلام شده FSC “ارتقا مدیریت مناسب از نظر زیست محیطی ، منفعت اجتماعی و اقتصادی جنگل های جهان ” است. بدین منظور این سازمان استراتژی جهانی خود را با پنج هدف منتشر كرده است:

اهداف

  1. پیشرفت مدیریت جنگل با مسئولیت جهانی.
  2. اطمینان از دسترسی عادلانه به مزایای سیستم های FSC.
  3. اطمینان از صحت ، اعتبار و شفافیت سیستم FSC.
  4. ایجاد ارزش تجاری برای محصولات جنگل های مجاز FSC.
  5. تقویت شبکه جهانی برای تحقق اهداف 1 تا 4.

این اهداف از طریق شش حوزه برنامه ای، مدیریت و توسعه می یابند: جنگل ها ، زنجیره نگهداری ، سیاست اجتماعی ، نظارت و ارزیابی ، تضمین کیفیت و خدمات اکوسیستم ادعا می شود که جنگل های مطابق با استانداردهای این شورا مزایایی را برای جوامع محلی و جامعه پیشرفته تر فراهم می کنند و که این مزایا شامل آب و هوای تمیزتر است که سهم به سزایی در کاهش اثرات تغییر اقلیم دارد.

به طور مستقیم یا غیرمستقیم ، FSC به مواردی مانند قطع غیرقانونی درختان ، جنگل زدایی و گرم شدن کره زمین می پردازد و برخی گزارش ها حاکی از تأثیرات مثبت بر توسعه اقتصادی ، حفاظت از محیط زیست ، کاهش فقر و توانمندسازی اجتماعی و سیاسی است.

استفاده از آرم FSC یا شورای نظارت بر جنگل نشان دهنده ی این است که این محصول از نظر منابع مسئولیت پذیر، از نظر زیست محیطی مناسب و از نظر اقتصادی مفید است. برچسب FSC در طیف وسیعی از محصولات چوبی و غیرچوبی از کاغذ و مبلمان گرفته تا دارو ، جواهرات و لباس استفاده می شود و هدف آن این است که به مشتریان مسئولیت حمایت از جنگل داری را بدهد.

FSC یا شورای نظارت بر جنگل

تاریخچه

براساس گزارش سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد ، نیمی از جنگل های جهان پیشتر یا تغییر پیدا کرده اند یا وسعت شان کاهش پیدا کرده است یا نابود شده اند و یا به کاربری های دیگر تبدیل شده اند. امروزه بسیاری از جنگلهای باقیمانده از بهره برداری غیرقانونی و مدیریت ضعیف رنج می برند. FSC به عنوان پاسخی به این نگرانی ها در مورد جنگل زدایی جهانی تاسیس شد.

جنگل زدایی از مناطق گرمسیری به عنوان یک نگرانی جهانی در دهه 1980 مورد توجه قرار گرفت و می توان آن را تا حدی ناشی از جنگ برای اقدام محیط بانان و کشورهای شمالی بر سر نیاز به حفاظت از مناطق جنگلی گرمسیری دانست. پیش از این ، تعدادی دیگر از سازوكارهای اقتصادی و نظارتی مانند كمك های مالی ، چارچوب های سیاست گذاری و كنوانسیون های تجاری در مبارزه با جنگل زدایی ایجاد شد. این موارد شامل توافق نامه بین المللی الوار گرمسیری (1983) ، کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (1975) و تسهیلات جهانی محیط زیست (1991) است.

اجلاس

باوجود افزایش سطح نگرانی در آستانه اجلاس زمین 1992 که در ریودوژانیرو برگزار شد ، تنش ها بین بخش های شمالی و جنوبی جهان بر سر دسترسی به منابع مالی و فناوری برای حفاظت از جنگل ها طولانی شد. اگرچه بسیاری از کشورهای شمالی به یک کنوانسیون قانونی الزام آور امیدوار بودند ، اما بیانیه اصول جنگل نشان دهنده “اهمیت موقعیت کمترین نقطه اشتراک” است. سازمانهای غیردولتی مانند صندوق جهانی طبیعت (WWF) ناامید از نتیجه اجلاس سران زمین، شروع به تغییر نگرش خود به صنعت برای حل معقول تر حاکمیت جهت حل مسئله جنگل زدایی کردند.

نتیجه اجلاس

در پایان اجلاس زمین ، گروه های اجتماعی ، سازمان های غیردولتی و صنایع نیز در حال رایزنی در مورد موضوع جنگل زدایی بودند. در آمریكا روند مشورتی كه سرانجام به تأسیس FSC یا شورای نظارت بر جنگل منجر شد ، در سال 1990 آغاز شد و در تأیید حمایت از توسعه یك سیستم حاكمیت صدور گواهینامه و اعتبارسنجی داوطلبانه در سراسر جهان كه انواع جنگل ها را پوشش می دهد ، خاتمه یافت.

در انگلستان ، سازمان غیردولتی صندوق جهانی طبیعت شروع به تسهیل اقدامات از طریق تأسیس این گروه در سال 1995 كرد ، سازمان هایی را كه به دلیل اقدامات مستقیم و تحریم فروش چوب های گرمسیری تشویق شده اند تشكیل می دهند تا مشاركت سازمان های غیردولتی و تجاری را تشكیل دهند. از طریق مشارکت سهامداران مشخص شد که برای تأیید منبع محصولات چوبی و تعریف مدیریت پایدار جنگل ، به یک نهاد تنظیم کننده استاندارد احتیاج است. پس از 18 ماه مشاوره در ده کشور مختلف ، شورای نظارت بر جنگل در سال 1993 تأسیس شد.

ساختار و حاکمیت

یا شورای نظارت بر جنگل یک سازمان عضویت بین المللی با ساختار حکمرانی مبتنی بر مشارکت ، عدالت و شفافیت است. این بستری است برای دارندگان جنگل ها ، صنایع چوب ، گروه های اجتماعی و سازمان های زیست محیطی برای گردآوری راه حل هایی برای بهبود شیوه های مدیریت جنگل. FSC یک نمونه از گروه حاکمیت چند سهامدار محصول محور است.

FSC یا شورای نظارت بر جنگل توسط اعضای آن اداره می شود ، که یا به صورت فردی یا به عنوان نماینده سازمان به عضویت آن در می آیند آنها از زمینه های مختلفی از جمله سازمان های غیردولتی زیست محیطی ، تجارت الوار ، گروه های جنگلی جامعه و سازمان های صدور گواهینامه جنگل ها به دست می آیند. اعضا درخواست عضویت در یکی از سه اتاق محیط زیست ، اجتماعی و اقتصادی را دارند. هر اتاق به اتاقهای فرعی شمالی و جنوبی تقسیم شده و برای اطمینان از اینکه هر کدام از قسمت های شمال و جنوب 50٪ از مواد را به دست میاورند، رای گیری می شود. این سیستم برای اطمینان از تقسیم تأثیر به طور مساوی بین گروههای مختلف علاقه مند به آن ، بدون نیاز به محدود کردن تعداد اعضا ، طراحی شده است.

FSC یا شورای نظارت بر جنگل

آمار و ارقام

در سپتامبر 2012 ، برای حدود 165 میلیون هکتار به اصول و معیارهای FSC در 80 کشور جهان گواهی صادر شد. حدود 24000 گواهینامه حضانت FSC در 107 کشور فعال بودند. وب سایت FSC آماری از توزیع منطقه ای ، مالکیت و نوع جنگل و تعداد گواهینامه های FSC را نشان می دهد که روشن می سازد کلیه مدیریت معتبر جنگل و گواهینامه های زنجیره ای نگهداری شده است.

هزینه ها

هزینه های صدور گواهینامه مدیریت موفق جنگل به طور معمول به موارد زیر تقسیم می شود:
• هزینه های افزایش پایداری.
• هزینه های حسابرسی (این هزینه ها توسط اشخاص ثالث کنترل می شود).
• هزینه های ثانویه (به عنوان مثال ضرر و زیان درآمد ناخالصی).

دولت های زیادی در سراسر جهان با ارائه مزایای مالیاتی به شرکت های دارای گواهینامه ، ارجاع محصولات دارای گواهینامه به عنوان الزامات سیاست های تدارکاتی خود ، انگیزه های مبتنی بر بازار را برای صدور گواهینامه چوب تقویت کرده اند و حمایت از پروژه های مرتبط با FSC از طریق آژانس های توسعه بین المللی آن ها صورت می گیرد. برخی از شرکت ها همچنین گواهی چوب را به عنوان ابزاری برای نشان دادن تعهد خود به پایداری انتخاب می کنند. چنین فعالیت هایی پشتیبانی گسترده از گواهینامه FSC را به عنوان یک روش خوب نشان می دهد.

FSC یا شورای نظارت بر جنگل همچنین با سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) در ارتباط است. این سازمان به کمیته های ISO در زمینه معیارهای پایدار انرژی زیستی ، حسابرسی محیط زیست و برچسب گذاری محیط زیست کمک می کند.

برچسب FSC نمونه ای از استفاده از قدرت خرید عمومی برای ایجاد تغییر در صنعت و تنظیم تأثیرات منفی زیست محیطی جنگل زدایی است. برچسب FSC با ایجاد انگیزه ای برای جنگل داری مسئولانه در بازار به کار می رود. این یک مزیت رقابتی به تولیدکنندگان ارائه می دهد و در نتیجه دسترسی بازار به بازارهای جدید را افزایش می دهد و دسترسی به بازارهای موجود را حفظ می کند.

و در آخر

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد برندهای لباس نیز از این سازمان و اهداف آن حمایت می کنند تا هرچه بیشتر در سرسبز نگه داشتن محیط زیست سهیم باشند، ما هم می توانیم با خرید چنین محصولاتی آینده ای سبز برای نسل فردایمان به ارمغان بیاوریم.

امیدواریم که این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد و مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *