بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

کوهنوردی

ورزش کوهنوردی یکی از ورزش های هیجان انگیز است که لازمه ی آن صبر و تحمل سختی هایی مانند سرما و گرما و همچنین پیمودن ارتفاعات خطرناک است که البته تمامی این سختی ها با فتح قله به لذتی کم نظیر تبدیل می شود.

در کوهنوردی هم همانند سایر ورزش ها باید به اصول خاص آن توجه داشته باشیم. یکی از این اصول بسیار مهم لباس کوهنوردی است. در این مقاله می خواهیم به انواع لباس مورد نیاز برای وزش لذت بخش کوهنوردی بپردازیم.

لباس های ورزش کوهنوردی باید انعطاف پذیری کافی داشته باشند تا بتوانید به راحتی با آن حرکت کنید و به قدری سبک باشید که تا حد امکان از تعریق جلوگیری کنید. با این حال ، شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که لایه های کافی را برای گرم ، خشک و ایمن نگه داشتن خود قرار داده اید. شرایط می تواند به سرعت در کوه ها تغییر کند و داشتن حفاظت در برابر عناصر می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.

وسایل مورد نیاز

در ورزش کوهنوردی ، (حداقل) موارد زیر را به همراه داشته باشید:

وسایل کوهنوردی
در ورزش کوهنوردی ، (حداقل) موارد زیر را به همراه داشته باشید

پیراهنی که قابلیت تنفس دارد و سریع خشک می شود.
ژاکت آنقدر سبک است که بتوانید به راحتی در آن حرکت کنید.
یک ژاکت که بتواند هنگام توقف حرکت شما را گرم نگه دارد.
یک شلوار راحت که امکان حرکت کامل را فراهم می کند.
جوراب های خوب ، ترجیحا از پشم تهیه شده باشد.
کفش یا چکمه ای که انعطاف پذیری خوبی داشته باشد.
کلاهی برای محافظت در برابر نور آفتاب.
پانچو ضدآب در صورت بارانی یا برفی شدن هوا.

لباس مناسب

هدف از پوشیدن این لباس ها ، در واقع اطمینان از راحتی و آمادگی کوهنورد است. عنصر اصلی برای راحتی بیشتر مربوط به پارچه هایی است که می پوشید ، زیرا برخی از لباس ها برای ورزش کوهنوردی بهتر از لباس های دیگر عمل می کنند. به عنوان مثال ، جین یک پارچه ی بسیار سنگین است که زیاد هم انعطاف پذیر نیست.

پوشیدن شلوار جین حتی برای پیاده روی هم ایده خوبی نیست چه برسد به کوهنوردی. همچنین ، جنس پنبه قابلیت تنفس ندارد و رطوبت زیادی را در خود حفظ می کند ، بنابراین اگر از پنبه استفاده کنید ، به سرعت خیس عرق می شوید.

پارچه های پشمی یا الیاف مصنوعی بهتر هستند. الیاف مصنوعی در چند سال گذشته از نظر اثربخشی و مقرون به صرفه بودن پیشرفت زیادی کرده اند. امروزه تقریباً می توانید در همه جا لباس های مصنوعی پیدا کنید که کش دار و سبک هستند و سریع خشک می شوند که این ویژگی ها برای ورزش کوهنوردی بسیار مهم هستند.

این نوع لباس ها بسیار مطلوب هستند ، زیرا همه ی آن چه را که برای یک صعود خوب نیاز دارید به شما می دهند ، به طوری که شما می توانید از مناطق چالش برانگیز به راحتی عبور کنید. بدون آن که نگران عرق کردن و خیس شدن و مشکلات اضافی در هنگام صعود باشید. همچنین با به همراه داشتن لباس های ضد آب دیگر نگران خیس شدن هنگام بارش برف و باران نیستید.

تجربیات

کسانی که به کوهنوردی رفته اند می دانند که چه روزهایی که در دامنه ی کوه هوا بسیار ملایم و آفتابی بوده است ولی در هنگام فتح قله شاهد برف و بوران شدیدی بوده اند و چه وقت هایی که هوا در دامنه ی کوه بسیار سرد و سخت بوده ولی در آخر کوهنوردی هوایی مطلوب را تجربه کرده اند. به همین خاطر سبکی لباس ها و تجهیزات در این ورزش بسیار مهم است که بتوان از یک تی شرت یا بادگیر بسیار سبک تا یک شلوار اسکی یا کت گورتکس را همگی با هم به همراه داشت.

ترفند واقعی ایجاد تعادل بین این دو عامل است. شما باید لباس کمی داشته باشید تا سبک و راحت باشد ، اما به اندازه کافی برای گرم ماندن در شرایط سخت که بتوان لذت فتح کوه سر به فلک کشیده ای را تجربه کرد.

لباس نیم تنه ی بالا

نیم تنه ی بالای بدن جایی است که بیشتر لباس ها هنگام کوهنوردی بر روی آن پوشیده می شود. به همین دلیل ، مهم است که انواع مختلفی از گزینه ها را با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید در هر اتفاقی که در هنگام این ورزش ممکن است بیفتد گرم بمانید.
در فصل های بهار و تابستان و پاییز می توانید از بیس لایرها برای زیر دیگر لباس ها استفاده کنید که بسیار سبک هستند و همچنین راحت و منعطف اند. استفاده از بیس لایرهای آستین دار شما را در برابر اشعه ی خورشیدو همچنین حشرات محافظت می کند.

پوشیدن بادگیرها و یا پانچوهای نازک که می توانند با ویژگی هایی از جمله ضدآب بودن و قابل تنفسی بودنشان به بدن کمک کنند که در حین صعود از خیس شدن به سبب تعریق یا باران جلوگیری کنند. همین امر برای ورزش کوهنوردی بسیار مهم است.

استفاده از نیم زیپ هایی که قابلیت تنفسی دارند نیز بسیار موثر است چرا که در ارتفاعات بالاتر با توجه به پایین آمدن دما می تواند علاوه بر سبکی باعث گرم ماندن بدن شود.

برای فصل زمستان یا دمای سرد هم می توان از سویشرت ها و کاپشن های مناسب استفاده کرد که هم ضدآب هستند و هم بادگیر و در عین حال با داشتن ویژگی قابلیت تنفسی از تعریق بدن جلوگیری می کنند.

نیم تنه ی پایین

در ورزش کوهنوردی برای قسمت پایین تنه با توجه به سختی و دشواری پوشیدن شلوار باید در انتخاب آن ها بسیار دقت شود. در واقع برای فصل های گرم پوشیدن یک شلوار مخصوص کوهنوردی یا شلوار اسکی کفایت می کند، چرا که این شلوارها با داشتن قابلیت تنفسی و همچنین ضدآب بودن می توانند صعود را برای شما بسیار راحت کنند.

البته این شلوار ها باید دارای جیب های کافی برای حمل وسایلی که بتوان سریع آن ها را مورد اسفاده قرار داد باشند. وسایلی از قبلی فندک، چراغ قوه، چاقو و امثال آن ها.

استفاده از شلوارهای دولایه برای فصول سرد بسیار مهم و ضروری است چرا که ممکن است در اثر سرما و برف و بوران شدید و وارد شدن آب به داخل شلوار و کفش مشکلات جدی به کوهنورد وارد کند.

کفش

کفش کوهنوردی
کفش های کوهنوردی باید بسیار مقاوم و با دوام باشند .

عبور از روی سنگ های سخت و همچنین از داخل برف و آب رود ها که در هنگام انجام ورزش ها و فعالیت های اینگونه با آن مواجه می شویم موجب می شود انتخاب کفش بسیار حساس باشد. کفش های کوهنوردی باید بسیار مقاوم و با دوام باشند و در عین حال برای کوهنورد بسیار راحت باشند.

برای کوهنوردی بسته به کوهستانی که قصد صعود از آن را دارید می توانید از پوتین ها یا بوت ها و یا انواع دیگر کفش های ورزش کوهنوردی استفاده کنید. در واقع اگر هدف فقط کوهپیمایی ساده آن هم بر روی سطوحی نه چندان خشن هستید می توانند از کفش های دوندگی نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در این مقاله تنها از لباس های کوهنوردی سخن گفتیم، در واقع از وسایل ضروری دیگر صحبتی نکردیم. حال به نظر شما چه لباس های دیگری برای کوهنوردی و کوه پیمایی بسیار ضروری هستند که در این مقاله نیامده اند. خوشحال می شویم که تجربیات خودتان را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *