بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

چگونه از انواع پارچه مراقبت کنیم؟

نحوه شستشوی لباس تاثیر بسزایی در ماندگاری و دوام پارچه دارد. با رعایت یکسری نکات به سادگی می توانیم طول عمر لباس را بالا ببریم و بافت اصلی انواع پارچه را حفظ کنیم.

انواع پارچه

استات

استات

استات نوعی الیاف ساخته دست انسان است که معمولا برای زیبا تر نشان دادن لباس ها از آن استفاده می شود.

شستشوی استات یا الیاف ترکیبی با استات، کار نسبتا ساده ای است تنها مشکل آن تغییر رنگ است. به دلیل متغییر بودن ترکیب الیاف حتما به لیبل شستشوی آن دقت کنید و همچنین از آب سرد برای شستشو استفاده کنید.

استات الیاف ضعیفی دارد و با کشیدن، پیچیدن و گرما می تواند شکل اولیه خود را از دست بدهد. شستشوی دستی یا شستشوی آرام با لباس شویی برای الیاف استات مناسب است.

برای اتوی الیاف حاوی استات سعی کنید با دمای کم و روی قسمت مخالف(داخل لباس) را اتو کنید. همچنین بهتر است از یک لایه‌ی اضافه برای حفظ هر چه بیشتر الیاف پارچه و زیبایی لباس استفاده کنید.

پنبه

پنبه پر استفاده ترین و راحت ترین الیاف پارچه ای در دنیا است و از آن در همه زمینه های پوشاک استفاده می شود.

الیاف پنبه ای معمولا زود آب می روند مگه اینکه پارچه فراوری شده باشد و از قبل مشکلات مربوط به آب رفت آن را حل کرده باشند.

ابتدا قبل از هر گونه شستشوی به لیبل آن توجه کنید. مثلا در صورتی که لیبل گفته باشد با آب سرد بشویید و شما به آن توجه نکنید، به احتمال زیاد شلواری که فیت شماست به شلوار کردی تبدیل می شود.

لباس های پنبه ای که از قبل فرآوری شده اند را می توانید با آب گرم و سرد شستشو بدهید. البته حتما نگاهی به لیبل شستشوی آن بیاندازید شاید رنگ لباس به شستشوی خاصی نیاز داشته باشد.

در صورتی که لیبل لباس اجازه بدهد شما می توانید برای شستشو و از بین بردن لکه از سفید کننده نیز استفاده کنید. البته توجه داشته باشید هر سفید کننده ای برای هر لباسی مناسب نیست.

خشک کردن بیش از حد پنبه ممکن است باعث اتقباض الیاف آن بشود. بهتر است سعی کنیم پروسه خشک شدن لباس به مرور زمان انجام شود و آن را قبل از اینکه کامل خشک شود، از خشک کن خارج کنیم.

لینن(کتان)

لینین نوعی الیاف طبیعی است که از گیاه کتان (فلکس) تولید می شود. برای شستشو با ید به لیبل آن توجه کنید.

لیبل به شما می گوید که لباس باید خشک شویی شود یا اینکه با ماشین لباس شویی نیز قابل شستشو است. به دلیل استفاده از مواد رنگی مختلف امکان دارد نحوه شستشو متفاوت باشد.

به دلیل جذب بالای آب توسط لینن در زمان شستشو بیشتر دقت کنید. همچنین برای اتو این نوع پارچه باید روی مخالف آن را اتو کنید، دما و بخار اتو نیز باید زیاد باشد.

پلی استر

از پلی استر به عنوان معجزه قرن یاد می شود، این الیاف رنگ بندی بسیار بالایی دارند و نگه داری از آن بسیار ساده است. بیشتر الیاف پلی استر را می توانید با ماشین لباسشویی با آب گرم یا سرد شستشو بدهید.

پلی استر را با حرارت پایین خشک کنید. قبل از خشک شدن کامل برای جلوگیری از چین و چروک شدن آن را از خشک شویی خارج کنید.

در صورتی که می خواهید پلی استر را اتو کنید، باید با دمای کم این کار را انجام بدهید وگرنه احتمال ذوب یا تغییر شکل وجود دارد.

ابریشم

ابریشم

یکی از قدیمی ترین، با کیفیت ترین و پر طرفدار ترین الیاف پارچه ای که در دنیا وجود دارد ابریشم است. الیاف ابریشم مشکل خاصی با شستشو ندارند اما اشکال و رنگ بندی های آن ممکن است با شستشو تغییر کند.

برای دقت بیشتر باید حتما بر اساس لیبل راهنمای شستشو تصمیم بگیرید. هیچوقت برای خشک کردن ابریشم از خشک کن استفاده نکنید، سعی کنید آن را در یک حوله بپیچید و رطوبت آن را خارج کنید سپس آن را آویزان کنید که خشک شود. ابریشم را با دمای گرم اتو کنید نه دمای داغ.

اسپاندکس

بیشتر الیاف برای اضافه کردن قابلیت کشسانی از اسپاندکس استفاده می کنند. اسپاندکس باعث می شود که لباس بهتر بر روی بدن بشیند و حس بهتری به ما می دهد.

برای شستشو از آب داغ و سفید کننده استفاده نکنید، هر دوی این موارد به الیاف اسپاندکس ضربه خواهند زد. برای خشک کردن لباس های اسپاندکس آن را آویزان کنید و از ماشین خشک کن استفاده نکنید. گرمای خشک کن ممکن است به الیاف پارچه ضربه بزند.

پشم

پشم

پشم یکی از اصلی ترین الیاف طبیعی در جهان است. الیاف پشم گرم و نرم است و بصورت طبیعی به عنوان عایق در برابر سرما استفاده می شود.

پشم به سادگی رنگ می شود و می توان لباس هایی با ضخامت کم یا زیاد با استفاده از آن تولید کرد.

پشم به صورت طبیعی قابل شستشو است، اما به دلیل اینکه در لباس پشمی از الیاف ترکیبی زیاد استفاده می شود باید حتما به نوع پارچه و لیبل راهنمای شستشوی آن دقت کرد.

برای شستشوی لباس پشمی سعی کنید از آب ولرم استفاده کنید چون آب سرد باعث آب رفتن لباس پشمی می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *