بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

پانچو

پانچو (Poncho) یک لباس برای پوشش خارجی به حساب می آید که برای گرم نگه داشتن بدن طراحی شده است. پانچو بارانی از مواد ضد آب ساخته شده است که بدن را در مقابل باران خشک نگه می دارد.

پانچوها از زمان پیش از اسپانیایی تبارها توسط سرخپوستان آمریکایی آند و پاتاگونیا مورد استفاده قرار می گرفتند، از مکان هایی که در حال حاضر در قلمرو اکوادور ، کلمبیا ، شیلی ، بولیوی ، پرو و آرژانتین قرار دارند و اکنون پوشاک معمولی آمریکای جنوبی محسوب می شوند.

در اواخر قرن 18 ، دریانورد باسکی خوزه د مورالدا نوشت که پانچوهای اقوام Huilliche Osorno نسبت به مجمع الجزایر Chiloé رنگارنگ تر بودند. Huilliche جمعیت اصلی بومی شیلی از رودخانه Toltén تا مجمع الجزایر Chiloé هستند. پانچوهای ماپوچه زمانی ارزش زیادی داشتند ، در قرن نوزدهم یک پانچو ارزش داد و ستد با چندین اسب را داشت. پانچوهای ماپوچه قرن نوزدهم در مقایسه با منسوجات پشمی معاصر اروپایی به وضوح از منسوجات غیر بومی شیلی برتر بودند و همچنین از کیفیت خوبی برخوردار بودند.

انواع پانچو

پانچو

در ساده ترین شکل ، پانچو در اصل یک ورق بزرگ پارچه ای است که در قسمت وسط آن یه سوراخ برای سر قرار دارد و اغلب یک تکه پارچه اضافی به عنوان کلاه دارد. پانچوهای ضد باران به طور معمول مجهز به بست هایی هستند که پس از کشیدن پانچو بر روی بدن ، با بستن این بند ها در بازوها ، کناره ها را بسته می شود. بسیاری از پانچوها دارای کلاه هایی هستند که ما را در مقابل باد و باران محافظت می کند.

پانچوهای اکنون به عنوان یکی از پوشاک مد در نظر گرفتته می شوند. این مدل ها یک شکل هستند اما از مواد مختلف ساخته می شوند. این مدل از لباس برای این طراحی شده اند تا شیک به نظر برسند. همچنین گرما را در حالی که تنفس و راحتی دارند حفظ کنند ، مدل هایی که بادگیر و ضد آب نیستند. این مدل ها اغلب از پشم یا نخ ، بافتنی یا قلاب بافی ساخته می شوند. پانچوهایی با طرح و رنگ مختلف در مراسم های خاص نیز پوشیده می شوند.

پانچوهای سنتی
پانچو سنتی

پانچو یکی از لباس های معمولی در بسیاری از فرهنگ های آمریکای جنوبی به شمار می رفت. اگرچه در تحقیقات این نتیجه به دست آمده که منشا پانچو به اکوادور یا پرو برمی گردد، اما مشخص نیست اولین پانچوها در کجا ساخته شده اند. امروزه منشا پانچو معمولاً با قاره آمریکا در ارتباط است. این مدل از پوشاک به عنوان لباس سنتی ، نام ها و انواع محلی آن عبارتند از:

Ruana ، در مناطق سرد کلمبیا و ونزوئلا.

پانچو ، بیشتر کشورهای اسپانیایی زبان و در سراسر جهان.

پالا، در برزیل پرتغالی زبان (عمدتا در جنوب).

Chamanto ، فقط در مرکز شیلی ، پانچو در شمال و جنوب.

جورونگو ، معمولاً بزرگتر یا کامل ، و اغلب برای موارد خاص یا اسب سواری استفاده می شود.

گابین ، معمولی در میچوآکان ، مکزیک.

پانچو شیلوت ، پانچوی پشمی سنگین مجمع الجزایر چیلوئه.

پانچو نظامی
پانچو نظامی

این پانچو برای اولین بار به طور منظم در دهه 1850 برای نیروهای نظامی نامنظم ایالات متحده که در دشت های غربی ایالات متحده فعالیت می کردند استفاده شد. این پانچوهای نظامی اولیه از موزلین gutta percha ، پارچه ای با روکش لاتکس و ضد آب ساخته شده بود.

پانچوهای ساخته شده از گوتاپرکا یا پارچه ای با روکش لاستیکی هند به طور رسمی در طول جنگ داخلی آمریکا ، هم به عنوان لباس باران و هم به عنوان ملحفه ای برای خواب مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که در ابتدا برای نیروهای سواره نظام در نظر گرفته شده بود ، نیروهای پیاده نظام نیز به طور گسترده از آن ها استفاده می کردند. سربازان اتحادیه ژنرال شرمن ، مجهز و بر اساس تقاضای خرید مردم محلی ، در آب و هوای مرطوب پانچو پوشیدندو نیرویی که در طول راهپیمایی از طریق کنفدراسیون گرجستان به دریا رسید.

پس از جنگ داخلی متوقف شد ، ارتش ایالات متحده در طول جنگ اسپانیا و آمریکا در سال 1898 مجدداً بونکوهای لاستیکی ضد آب ضد آب به نیروهای خود داد. دو سال بعد ، ارتش و تفنگداران دریایی مجبور شدند پانچوهای پارچه ای لاستیکی ضد آب با یقه های بلند صادر کنند. در طول جنگ فیلیپین و آمریکا در سال 1900. با ورود ایالات متحده به جنگ جهانی اول ، هر دو پسر خمیر و تفنگداران دریایی در فرانسه پانچو پوشیدند. روی بارانی به دلیل توانایی آن در خشک نگه داشتن پوشیدن لباس و پوشیدن لباسش و همچنین به عنوان سقف برای یک سرپناه موقتی ترجیح داده شد.

جنگ جهانی دوم
پانچو

درست قبل از جنگ جهانی دوم ، پانچوها هنگام آزمایش با گروهان آزمایشی جنگل ارتش ایالات متحده در جنگل های پاناما به طور قابل توجهی ارتقا پیدا کردند و از مواد جدید سبک تر و کلاه تسمه ای در تولید آن ها استفاده شد. این مدل ها امکان بسته شدن داشتند پانچو در طول جنگ جهانی دوم به طور گسترده ای توسط نیروهای مسلح ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

حتی نیروهای مجهز به تجهیزات پای سبک مانند Merrill’s Marauders ، مجبور به دور زدن چادر و سایر تجهیزات غیر ضروری ، پتو و پانچوی خود را حفظ کردند. در طول دهه 1950 ، نایلون با روکش سبک وزن و سایر مواد مصنوعی برای پانچوهای نظامی تولید شد. پانچو از آن زمان به عنوان یک قطعه استاندارد از تجهیزات میدانی ارتش ایالات متحده در خدمت باقی ماند. امروزه نیروهای مسلح ایالات متحده پانچوهایی صادر می کنند که ممکن است به عنوان پناهگاه تسلیحات میدانی مورد استفاده قرار گیرد. این لباس ها همچنین توسط شکارچیان ، اردوگاه ها و نیروهای امدادی استفاده می شود.

در طول جنگ جهانی دوم ، ارتش آلمان (ورماخت) ، یک پانچو که می تواند برای تشکیل چادرها ترکیب شود ، صادر کرد. یک مدل چادر معمولی که چهار نفره بود.

ضد آب

پانچو

امروزه از پانچوهای ضد آب در بسیاری از ورزش ها مانند کوهنوردی استفاده می شود. در این حالت پانچوها برای محافظت هم از کوهنورد و هم از وسایل آن استفاده می شود.

برند کریویت یکی از برندهایی است که چنین پانچوهایی را در قسمت مردانه، زنانه و بچه گانه تولید می کند.

این هم یکی دیگر از مقالات سایت امی. امیدوارم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *