بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

پالتو بارانی

پالتو ترینچ یا پالتو بارانی نوعی از پالتو است که از پارچه ی گاباردین پنبه ای مقاوم در برابر آب ، چرم یا پاپلین ساخته شده است. به طور کلی این نوع از لباس دارای روکش عایق قابل جابجایی ، آستین راگلان است.

نسخه های کلاسیک آن در طول های مختلف از بالای مچ پا (بلندترین) تا بالای زانو (کوتاهترین) وجود دارد. این لباس که در اصل یک لباس برای افسران ارتش بود قبل از جنگ توسعه یافت اما برای استفاده در سنگرهای جنگ جهانی اول سازگار بود ، بنابراین این نام را نشان می دهد و این تأثیر را در ظاهر آن نشان می دهد.

به طور سنتی ، این لباس دارای دو ردیف دکمه  در روبری همدیگر است. در واقع دارای 10 دکمه در قسمت جلویی است و دارای لبه های پهن ، فلپ طوفان و جیب هایی است که با دکمه بسته می شوند. این پالتو یک کمربند در قسمت کمر قرار دارد. همچنین دارای بندهایی در اطراف مچ دست است که تا می شود که برای جلوگیری از جاری شدن آب در ساعد هنگام استفاده از دوربین دوچشمی در باران کاربرد دارد.

این پالتو بارانی اغلب دارای بندهای شانه ای است که با دکمه بسته می شوند. این ها یک ویژگی کاربردی در زمینه نظامی بودند. رنگ سنتی پالتو بارانی نظامی خاکی بود ، اگرچه نسخه های جدیدتر رنگ های متنوع تری دارند.

جنگ جهانی اول

پالتو ترنچ به عنوان جایگزینی برای پالتوهای سنگین که سربازان انگلیسی و فرانسوی در جنگ جهانی اول می پوشیدند ساخته شد. دو تولیدکننده لباس های لوکس انگلیسی یعنی  Burberry و Aquascutum اختراع پالتو ترنچ را به خود نسیت می دهند. ادعای Aquascutum به دهه 1850 برمی گردد. در حالی که توماس بربری پارچه گاباردین را در سال 1879 اختراع کرد و طرحی برای بارانی یک افسر ارتش در سال 1901 به دفتر جنگ انگلستان ارائه کرد.

پالتو ترنچ به عنوان یک لباس انتخابی در ارتش بریتانیا تبدیل شد که تنها افسران ارشد مجاز به خریداری آن بودند. هیچ رتبه دیگری مجاز به پوشیدن آن ها نبود. یکی دیگر از موارد اختیاری مدل بریتیش وارم بود ، یک پالتو پشمی شبیه به پالتو بزرگ که طول آن کوتاهتر بود ، همچنین توسط افسران انگلیسی و افسران درجه یک به عنوان یک لباس اختیاری پوشیده شد.

انواع پالتو بارانی نظامی
انواع پالتو بارانی نظامی
امکانات

در طول جنگ جهانی اول ، طرح پالتو بارانی اصلاح شد و شامل بندهای شانه و حلقه های D بود. تسمه های شانه برای چسباندن نشان های نظامی یا سایر نشان های دیگر بود. حلقه D در اصل برای حمل جعبه ی  نقشه ، شمشیر یا سایر تجهیزات به کمربند استفاده می شد ، و یک افسانه رایج وجود دارد که آن را برای اتصال نارنجک های دستی تعبیه کرده اند.

این طرح اخیر توسط سربازان در خط مقدم “پالتو ترنچ” نامیده شد. بسیاری از پالتوها دارای جیب های بزرگ برای نقشه ها بودند و هوشمندانه دریچه هایی برای مقابله با بوی ناشی از پالتوهای لاستیکی برای آن ها قرار داده بودند.

طیف وسیعی از پالتوهای ضد آب در زمان جنگ طراحی و فروخته شد که الزامات جنگی را با جنبه های سنتی لباس های تفریحی ترکیب می کرد. آنچه به عنوان “پالتو ترنچ” معروف شد ، ویژگی های یک شنل ضد آب نظامی و پالتو بارانی بزرگ مقرراتی را که برای افسران انگلیسی طراحی شده بود ، ترکیب کرد. بسیاری از کهنه سربازان که به زندگی غیرنظامی باز می گردند پالتو ها را حفظ کردند که بعدها به مدی برای مردان و زنان تبدیل شد.

جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم ، افسران انگلستان به استفاده از پالتو بارانی در میدان جنگ در هوای نامساعد ادامه دادند. سایر کشورها همچنین پالتو های سبک را تولید کردند. مخصوصاً ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی ، و دیگر ارتش های قاره اروپا مانند بلژیک ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، هلند ، لهستان که اغلب در عکسهای مناطق جنگی در سال 1939 دیده می شوند.

مدل های دیگر

این پالتوها حتی توسط نیروهای نظامی در حمله هم استفاده می شد. اما در میدان های نبرد مدل “ژاکت های میدانی” از محبوبیت بیشتری برخوردار شدند. مدلی از جمله پوشاکی مانند اسنیس دنیسون که توسط کماندوهای انگلیسی ، چتربازان و تک تیراندازها و M1941 استفاده می شد. پالتو های میدانی M1943 مورد استفاده ارتش آمریکا. این لباس ها کوتاه تر و کاربردی تر از پالتو ترنچ بودند و به همین دلیل به کاربر اجازه می داد بیشتر متحرک باشد.

یک پالتو بارانی معمولی یک پالتو بلند است که از پارچه های بژ ، مشکی ، خاکی یا برنزه تهیه شده است.. پالتو ترنچ معمولاً به عنوان بادگیر یا ژاکت بارانی پوشیده می شد . در واقع استفاده از آن ها برای محافظت در برابر سرما در زمستان یا شرایط برفی نبود. اگرچه بسیاری از آن ها برای گرم شدن بیشتر از آسترهای پشمی قابل جابجایی استفاده می کنند ، اما معمولاً مانند یک پالتو گرم نیستند. تبلیغات دوره ای جنگ جهانی اول نشان می دهد که پالتو بارانی به اندازه ای بود که در تمام بریتانیا پوشیده می شد.

در واقع  برای محافظت از آب هنگامی که دمای هوا به اندازه کافی سرد بود که نیاز به پالتو سنگین تری وجود داشت. با این حال ، سازندگان در سال های اخیر اندازه بارانی ها را تغییر داده اند تا بیشتر با سایز پالتو مطابقت داشته باشند ، زیرا دو مدل بارانی و پالتو اور کت  به ندرت امروزه با هم پوشیده می شوند.

از مد روز تا ممنوعیت در مدارس

مدل های متنوع
مدل های متنوع

پالتوهای بارانی در دهه های پس از جنگ جهانی دوم مد شدند. نقش اصلی آن ها این بود که به عنوان بخشی از لباس افسری ارتش به شمار می رفتند. بسیاری ترجیح می دهند کمربند را از جلو ببندند تا ظاهری معمولی تر از لباس نظامی سخت داشته باشند. ریک بلین از همفری بوگارت از کازابلانکا و بازرس پیتر سلرز ، کلوزو ، پالتو بارانی را در میان مردم می پوشیدند. اغلب ، فدورا یا اوشانکا در هوای سردتر نیز پوشیده می شد.

در دهه 1960 ، روشنفکران رادیکال روی ژاکت های مشکی، پالتوی مشکی می پوشیدند ، در حالی که برخی از مد داران از پالتوهایی به عنوان پالتوهای شیک استفاده می کردند که به عنوان جایگزینی برای مدل دم ماهی یا کرومبی بودند.

گزارشات اولیه رسانه ها از کشتار دبیرستان کلمباین در سال 1999 در ابتدا عاملان (اریک هریس و دیلان کلبولد) را با اعضای “مافیا ترنچوپالتو” مرتبط دانست ، گروهی از رانده شدگان که ادعا می شد از گرد و غبار پارچه های روغنی سیاه و برجسته استرالیایی استفاده می کردند. در تیراندازی دبیرستان W. R. Myers چند روز بعد ، شایعه شد که تیرانداز پالتو بارانی پوشیده بود. در پی این حوادث ، بسیاری از مدارس دولتی در ایالات متحده ، پوشیدن این نوع پالتو را به دلیل اینکه می توانند از آن ها برای مخفی کردن سلاح استفاده کنند ، ممنوع کردند.

این مقاله ای دیگر از تاریخچه ی نوعی از پوشاک . امیدوارم که از خواندن آن لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *