بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

لباس خزدار چگونه ساخته می شود؟

لباس های خزدار چگونه ساخته می شوند؟ گاهی  لباس خزدار را خریداری نموده اید اما در مورد اینکه خز طبیعی یا خز مصنوعی در لباس مورد استفاده قرار گرفته است، تردید دارید.

بیان راههای تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی، می تواند تا حدودی زیادی  به  علاقمندان و خریداران لباس های خزدار اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهد.

به عبارتی افراد برای تمییز دادن تفاوت های خز طبیعی از خز مصنوعی باید یک سری از موارد را در نظر بگیرند که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

عایقی به نام پوست

عایقی به نام پوست

به پوست مودار حیوانات خز گفته می شود. این خز برای اینکه در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار گیرد  فرآوری می شود تا بعدها به عنوان پوستین در لباس ها به کار رود.

خز به شکل هایی از قبیل یقه خزدار کت یا پالتو، قسمت پشمالوی کفش یا حتی جا کلیدی و وسایل تزئینی به بازار عرضه می شود.

توجه داشته باشید که مو با خز تفاوت هایی دارد، خز به موی بلند روی پوست بعضی از حیوانات گفته می شود در حالی که مو نیز بر روی سطح پوست حیوانات قرار دارد اما تفاوت این دو در چیست؟ تفاوت در میزان تراکم موها در سطح پوست حیوانات است.

این موهای بلند از حیوان در مقابل سرما محافظت می کنند و ضد آب هم هستند در نتیجه سطح پوست حیوانات و بخش چرمی آن نیز از یک ساختار متراکم برخوردار است به گونه ای که موهای چسبیده به این قسمت از تراکم و ضخامت بالاتری برخوردار هستند و نقش یک محافظ را برای حیوان ایفا می کنند.

تجارت پوست

تجارت پوست

استفاده از خز در لباس های شیک و مرغوب به نحوی که امروزه در پشت ویترین مغازه ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند، از تاریخچه ای طولانی برخوردار است.

زندگی انسان های اولیه برای ما تداعی کننده استفاده از منابع طبیعی و منابع موجود در طبیعت است که برای بقای نسل بشر لازم بوده اند به گونه ای که رفع نیازهای اولیه در گرو همین محیط زیست و منابع موجود در آن بوده است.

شکار جزء لاینفک زندگی انسان های اولیه بوده است، گوشت و پوست حیوانات در چرخه حیات بشر نقش بسزایی داشته اند به گونه ای که انسان های نخستین برای پوشش خود در مناطق سردسیر از پوست حیوانات شکار شده استفاده می کردند.

همچنین…

با گذشت زمان و ورود پوست خز به دربار پادشاهان تجارت پوست رونق گرفت به نحوی که لباس های خزدار یکی از کالاهای لوکس طبقه مرفه و اشراف به شمار می رفت.

به احتمال زیاد هر حیوان پشمالویی می تواند گزینه مناسبی برای ورود به صنعت خز باشد اما حیواناتی همچون روباه، خرگوش، راسو و راکون جزء حیواناتی محسوب می شوند که پوست آنها در تولید لباس برای تولیدکنندگان منحصر به فرد و باارزش به شمار می رود.

پرورش یا شکار؟
پرورش یا شکار؟

این حیوانات یا در مزارع پرورش داده می شوند و یا از طریق تله گذاری در دام شکارچیان حیوانات می افتند. امروزه سازمان های حقوق جانوران در راستای مخالفت با کشتن حیوانات موفق به اعمال تغییراتی در این مسیر شده اند.

با این وجود تولید بیش از نیمی از خز جهان از طریق پرورشی به دست می آید و مابقی همان طور که اشاره کردیم از تله گذاری و شکار حیوانات وحشی به دست می آید.

مدافعان حقوق حیوانات

استفاده از خز طبیعی در کشورهای مختلف جهان تا حدود زیادی بستگی به عوامل فرهنگی، اقتصادی و همچنین شرایط آب و هوایی دارد.

به طور مثال مردم کشور روسیه برای محافظت خود از آب و هوای سرد به پوشش و لباس هایی روی آوردند که عایق مناسبی در برابر رطوبت و جریان هوا باشد.

پوست خز به عنوان یک پوشش کامل و بی نقص در مناطق سرد و یخبندان بهترین گزینه به شمار می رود.

در اوایل قرن بیستم مخالفت هایی از سوی مدافعان حقوق حیوانات و حامیان محیط زیست مبنی بر استفاده از پوست حیوانات در صنعت پوشاک صورت گرفت.

همچنین…

در این میان بسیاری از تولیدکنندگان و طراحان مد نیز به این جنبش پیوستند. با وجود تلاش های این گروه ها هنوز هستند تولیدکنندگانی که استفاده از پوست حیوانات را به کاربرد الیاف مصنوعی در تولید پوشاک ترجیح می دهند.

با این وجود خز مصنوعی در بسیاری از تولیدی های به عنوان جایگزینی مناسب پذیرفته شد و در صنعت پوشاک ورود پیدا کرد.

با این حال بعد از مدتی مخالفت هایی از طرف برخی از حامیان محیط زیست مبنی بر استفاده از خز مصنوعی به عنوان جایگزین خز طبیعی به وجود آمد.

دلیل مخالفت هایی که نسبت به تولید خز مصنوعی برپا شد؟

دلیل این مخالفت وجود آلاینده های شیمیایی است که از تولید خز مصنوعی حاصل می شود و در طبیعت غیرقابل تجزیه هستند، همچنین آسیب های فراوانی را می توانند به محیط زیست متحمل نمایند.

در تولید پارچه های خز مصنوعی از مواد شیمیایی مختلفی همچون پلیمرهای اکرلیک استفاده می شود. روند کند تجزیه این پارچه در طبیعت به صورت تقریبی بین 500 تا 1000 سال طول می کشد.

ساخت خز faux

ساخت خز faux

خز مصنوعی به عنوان جایگزینی برای خز طبیعی وارد چرخه تولید پوشاک و لباس های خزدار شد. این خز از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است و طراحی آن به گونه ای بوده است تا بیشترین شباهت را به خز طبیعی داشته باشد.

پلیمرهای آکریلیک یکی از مواد خامی هستند که در تهیه پارچه های خز مصنوعی به کار گرفته شده اند و نتیجه آن که برای یک جایگزینی کاملا مناسب می باشند. البته مواد خامی همچون کلرید نیتریل و پلی وینیل کلرید نیز در ساخت خز مصنوعی مناسب بوده و به کار می روند.

پارچه های خز مصنوعی را مطابق پوست حیوانات طبیعی شبیه سازی می کنند و نکته ای که در این میان حائز اهمیت است اندازه کرک های به کار رفته و موجود در خز مصنوعی می باشد و به گونه ای طراحی می شوند که تفاوت بین خز مصنوعی و خز طبیعی را به حداقل برساند.

ویژگی هایی که خز مصنوعی از آن برخوردار است.

ویژگی های خز مصنوعی

خز مصنوعی در مقابل خز طبیعی از قدرت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و همچنین خیلی سریعتر و با کمترین زحمتی تمیز می شود.

در حالی که خز طبیعی فقط در برخی از لباس ها کاربرد دارد و مواظبت از آن به دقت و حوصله نیاز دارد. چون اگر در مورد نگهداری از لباس هایی که از خز طبیعی دوخته شده اند سهل انگاری کنید بعد از مدتی با یک خز پوسیده و رنگ پریده مواجه خواهید شد.

امروزه برای دوخت بسیاری از لباس ها، کلاه و کاپشن ها خز مصنوعی جایگزین مناسبی برای خز طبیعی شده است. همچنین در ساخت کت و شلوار، بعضی از لوازم داخلی منزل و حتی فرش از خز مصنوعی استفاده می شود.

البته نمی توان کیفیت بالا و مرغوب بودن خز طبیعی را انکار کرد مخصوصا به عنوان عایقی در برابر آب و سرما، در حالی که خز مصنوعی از این نظر از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد.

با چند ترفند ساده می توانید خز طبیعی را از خز مصنوعی تمییز دهید.

  • لباس هایی که در دوخت و طراحی آنها خز به کار رفته است از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند اما این گفته نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای اصل بودن خز یا به عبارتی طبیعی بودن خز باشد.
  • شاید یکی از ساده ترین راهها توجه به لیبل لباس و نوع برند آن باشد. برندهای تولیدکننده خز محدود و شناخته شده هستند.
  • به سطح خز توجه کنید به گونه ای که با لمس آن خز باید از لابه لای انگشتان سر بخورد، اما خز مصنوعی دارای سطح نسبتا زبری می باشد و از نرمی و لطافت خز طبیعی برخوردار نیست.

در خز طبیعی انتهای موها نسبت به ابتدای موها، باریک  تر به نظر می رسند اما در خز مصنوعی ابتدا و انتهای موها به یک اندازه می باشند.

همچنین…
  • پیشنهادی که بزرگ ترهای پا به سن گذاشته در بعضی مواقع مطرح می کنند این است که چند عدد مو را از خز کنده و بسوزانید.
  • خز طبیعی  می سوزد و پودر می شود ولی خز مصنوعی در حین سوختن جمع می شود و به شکل گلوله ای سفت در می آید، در حالی که بوی پلاستیک از آن بلند می شود.
  • خز مصنوعی دارای پایه ای با حالت بافت مانند است یعنی موها به پارچه ای که دارای تار و پود است چسبیده اند در حالی که پایه خز طبیعی پوستی چرم مانند است  که موها بر روی آن به صورتی کاملا فشرده و نامنظم در کنار هم قرار گرفته اند.
  • خز طبیعی از ضخامت بیشتری نسبت به خز مصنوعی برخوردار است.
  • البته باید در نظر بگیریم که پیشرفت های صنعت نساجی و استفاده از مواد شیمیایی جدید در ساخت خز مصنوعی، تشخیص آن را از خز طبیعی دشوار ساخته است. ترکیبات جدیدی که در ساخت لایه های سطح پوستی مصنوعی به کار می روند شامل پشم و فیبر پلی استر و ویسکوز می باشند.

با نحوه شستشوی خز آشنا شویم.

وقتی از شستشوی خز طبیعی حرف می زنیم منظور طی کردن مراحل شستشو و آبکشی کردن خز نیست. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله پروسه شستن خز را توضیح دهیم.

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که محل نگهداری خز مرطوب یا گرم نباشد چون در هر دو حالت خز آسیب می بیند. اگر می خواهید لباس های خزدار از قبیل پالتو یا کلاه را بعد از استفاده در فصول سرد، تمیز کنید و سپس آنها را در کمد بگذارید.

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شیوه نگهداری و تمیز کردن لباس های خزدار بر دوام و ماندگاری آنها تأثیرگذار می باشد و شما می توانید با روش نگهداری و شستشوی صحیح، چندین سال از لباس های خزدار خود استفاده کنید.

شانه کردن خز را فراموش نکنید. از برس با دندانه های نرم استفاده کنید تا گردو خاک موجود در لابه لای خز پاک شود. شانه کشیدن باید در جهت موافق موهای خز باشد.

همچنین…

قبل از شانه کردن لباس های خزدار اطمینان حاصل کنید که نحوه آویزان کردن آن درست و صحیح باشد. خز را تا نکنید و آن را با دقت روی چوب لباسی نسبتا عریضی قرار دهید.

محلول آب و الکل

مخلوطی از آب و الکل به نسبت مساوی، می تواند جایگزین تمام شوینده ها شود چون مواد شوینده به خز آسیب می زنند.

البته در صورتی از این محلول استفاده کنید که بر روی لباس خز شما، در اثر استفاده اثرات لکه بر جای مانده باشد. یک دستمال تمیز روی خز بکشید تا لکه ها پاک شوند.

در این کار حوصله به خرج دهید و وقتی اثر لکه ها محو شد آن را در محیطی قرار دهید که از تهویه مناسبی برخوردار باشد تا خز خشک شود. برای خشک کردن لباس های خزدار از وسایل گرمایشی استفاده نکنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *