بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

قابلیت تنفسی

قابلیت تنفسی، یکی از ویژگی هایی ست که در خیلی از محصولات دیده می شود، از لباس های راحتی و ورزشی گرفته تا تشک و ملحفه، اما آیا محصولاتی که فناوری قابلیت تنفسی در آن به کار رفته اند چه هستند؟

در این مقاله علاوه بر این که تعریفی از پارچه هایی دارای قابلیت تنفس ارائه می دهیم، آزمایشاتی را در جهان که برای تعیین قابلیت تنفسی انجام می شود نیز مطالعه می کنیم.

قابلیت تنفسی، درواقع قابلیتی برای پارچه است که انتقال بخار رطوبت از بین مواد را فراهم می کند. پارچه های دارای قابلیت تنفس باعث می شوند هوا به راحتی از درون آنها عبور کند و این خود منجربه سرعت بخشیدن تبخیر عرق می شود و فرد را خنک نگه می دارد. پارچه هایی که رطوبت از آن ها عبور می کند باعث راحتی و خشکی فرد در هنگام تعریق می شوند. همه پارچه های دارای قابلیت تنفسی رطوبت ساز نیستند و بالعکس.

لباس های ورزشی و قابلیت تنفسی

بدون داشتن تجهیزاتی که قابلیت تنفس دارند، در وهله اول دلیل واقعی برای داشتن وسایل ضد باران وجود ندارد ، زیرا در نهایت به همان اندازه خیس خواهید شد. و اگر می خواهید خیس شوید، مطمئنا ترجیح می دهید که رطوبت از برخی منابع تازه مانند باران واقعی باشد ، نه از لجن های بدن شما که به طرز معجزه آسایی بخار شده و از طریق منافذ پوستی خارج می شود.

قابلیت تنفس در مورد لباس های بارانی بسیار مهم است زیرا این وسایل اغلب هنگام فعالیت پوشیده می شوند و بدن گرم می شود، و چون بدن در هنگام فعالیت های سنگین (پیاده روی ، دویدن و غیره) نیاز به خلاص شدن از گرما خواهد داشت. پس باید لباسی بر تن داشت که در عین اینکه ، بدن را در مقابل بارندگی می پوشاند و خشک نگه می دارد، قابلیت تنفس را نیز مهیا می کند تا بتواند هم گرمای بدن فرد را تخلیه کند و هم خشک بماند.

سازوکار

عملکرد
نفوذ پذیری هوا، توانایی پارچه برای عبور هوا از میان آن است.

نفوذ پذیری هوا، توانایی پارچه برای عبور هوا از میان آن است. پارچه های نفوذپذیرهوا دارای بخار رطوبت نسبتاً بالایی هستند. برای قابلیت تنفسی پارچه، لازم نیست که حتما دارای ویژگی نفوذ پذیر بودن هوا باشند.

اگر بخواهیم مقایسه ای در بین پارچه ها انجام دهیم می تواییم بگوییم که ابریشم به طور کلی عایق عالی محسوب می شود، در حالی که هنوز قابلیت تنفسی دارد و این در حالی است که گرما از طریق یک ورق پنبه مصری به راحتی از بین می رود.

ابریشم به طور طبیعی به خاطر جنس صاف و لوکس خود شناخته می شود. پنبه همچنین بسیار سبک، تنفس پذیر اما الیاف آن نسبت به ابریشم کمی درشت تر است. همچنین می توان گفت که جنس پلی استر به خودی خود قابلیت تنفسی ندارد.

انتقال بخار رطوبت در پارچه های ضد آب با دو فرآیند انجام می شود:

فیزیکی: خاصیت آبگریزی یک ویژگی ضد آب است، اما با با این وجود که پوشش ها یا لایه های نفوذپذیر بخار دارای منافذی بسیار کوچک هستند و آب مایع نمی تواند از آن عبور کند، با این حال، مولکول های بخار آب چندین برابر کوچکتر از حالت مایع آن هستند و می توانند از طریق این “میکرو منافذ” عبور کنند.

شیمیایی: ویژگی آبدوست در لایه ها و پوشش های غیر متخلخل با انتشار مواد شیمیایی رطوبت را حرکت می دهد. مولکول آب بار مثبت دارد و PU آب دوست منفی است و آب را از طریق شکاف های بین مولکولی PU جذب می کند. از آنجا که پیوند یونی نسبتاً ضعیف است ، آب از طریق شکاف ها تحت فشار قرار می گیرد، تا جایی که بخار آب از همه جا عبور می کند.

نیروی محرکه تفاوت سطح گرما و رطوبت در یک طرف ماده نسبت به طرف دیگر است. همچنین به عنوان فشار دیفرانسیل شناخته می شود. طبق قانون دوم ترمودینامیک رطوبت به سمت خشک حرکت می کند. بنابراین ، هوای گرم و مرطوب به سمت هوای سرد و خشک می رود تا زمانی که تعادل برقرار شود. ویژگی مهمی در پارچه هایی با قابلیت تنفسی

به دلیل گرما و رطوبت بدن ، تقریباً همیشه گرما و رطوبت بیشتر در داخل یک لباس وجود دارد. این حالت باعث ایجاد یک فشار دیفرانسیل می شود که گرما و رطوبت را به سمت خارج هدایت می کند. هرچه اختلاف بین گرما و رطوبت داخل سیستم لباس و بیرون بیشتر باشد ، فشار دیفرانسیل برای بیرون راندن آن گرما و رطوبت بیشتر است.

آزمایشات
انواع آزمایشات

آزمایش فنجان عمودی

این آزمایش برای تشخیص قابلیت تنفسی پارچه یکی از استانداردهای صنعت ژاپن است. در روش A-1 از محلول کلرید کلسیم برای شبیه سازی عرق استفاده می شود در حالی که در روش A-2 فقط از آب استفاده می شود. ماده خشک کننده ، کلرید کلسیم ، درون یک فنجان قرار می گیرد. سپس یک تکه پارچه بر روی فنجان محکم شده و در یک محیط کنترل شده قرار می گیرد. سپس بعد از مدتی فنجان توزین می شود تا ببینید چه مقدار آب از طریق پارچه به داخل فنجان “کشیده شده است”. سپس وزن برون یابی می شود تا تعداد گرم عرق عبوری از یک پارچه متر مربع در 24 ساعت نشان داده شود.

حداکثر نمونه با فناوری های فعلی در محدوده 15000 است. پارچه های با کارایی بالا ممکن است در محدوده 10000 تا 15000 گرم متر مربع 2 در مدت یک روز نمره آزمون A1 را بدست آورند و این معمولاً نشان می دهد که پارچه حالت رطوبت گریزی سریعی دارد، اما برای استفاده به مدت طولانی تر مناسب نیست.

فنجان معکوس

یکی دیگر از زوش های آزمایش، روش فنجان معکوس است. در این روش ماده خشک کننده ، استات پتاسیم ، در یک فنجان قرار داده می شود و با یک تکه نوار تفلون یا گور-تکس مهر و موم می شود. سپس پارچه مورد آزمایش را روی فنجان قرار داده و طرف پارچه آن را به فنجان می اندازند.

سپس فنجان به داخل یک ظرف پر از آب برگردانده می شود. سپس بعد از مدتی فنجان توزین می شود تا مشخص شود چه مقدار آب از طریق پارچه به داخل فنجان کشیده شده است. سپس وزن برون یابی می شود تا در طی 24 ساعت تعداد گرم مایعات عبوری از یک متر مربع پارچه حاصل شود.

در آزمون نوع B-1 لایه ی سطحی پارچه را در تماس مستقیم با آب قرار می دهد در حالی که نوع B-2 یک نوار ePTFE را بین آب و پارچه اضافه می کند. با وجود اینکه B-2 آزمایش خوبی است ، اما در اثر تماس مستقیم با آب ، تأثیر پارچه را از بین می برد. هنگامی که عرق در داخل پارچه با یک ورقه آب دوست متراکم می شود ، آن ورقه به طور فعال آب را از طریق کاهش تراکم پارچه به بیرون انتقال می دهد. این موضوع می تواند به طور شگفت آوری برای راحتی کاربر اضافه شود. آزمایش B-2 برای پارچه های ضد آب هم بهتر است ، بنابراین آب درون ظرف به طور مستقیم از پارچه بدون پوشش عبور نمی کند.

تعریق ظرف داغ

در این آزمایش ، پارچه در بالای صفحه فلزی متخلخل (دارای درز) قرار می گیرد. صفحه گرم شده و آب به داخل صفحه فلزی هدایت می شود و تعریق را شبیه سازی می کند. سپس صفحه در دمای ثابت نگه داشته می شود. بخار آب از طریق صفحه و پارچه عبور می کند، باعث از بین رفتن حرارت تبخیری می شود و بنابراین انرژی بیشتری برای نگه داشتن صفحه در دمای ثابت لازم است. Ret اندازه گیری مقاومت در برابر اتلاف حرارت تبخیری است. هرچه مقدار Ret کمتر باشد ، مقاومت کمتری در برابر انتقال رطوبت و در نتیجه قابلیت تنفس بالاتر است.

البته موسسه ی تحقیقاتی Hohenstein جنبه منحصر به فردی به آزمایش خود افزود. آنها لباس های دارای قابلیت تنفسی را به تن افراد واقعی کرده بودند که با پارچه هایی با ارزش Ret متفاوت ساخته شده اند و روی تردمیل کار می کنند. آنها نظرات آزمایش کنندگان را جمع آوری کردند و این را با مقادیر Ret پارچه ها مرتبط کردند و با یک سیستم درجه بندی راحتی را ارائه دادند.
آزمایش کنندگان نمی توانند تفاوتی در لباس های ساخته شده با پارچه در این محدوده درک کنند. بنابراین ، یک لباس ساخته شده با پارچه 40 Ret و یک لباس ساخته شده با پارچه 55 Ret ، در هنگام استفاده تفاوتی با هم ندارند.

مقایسه ی روش های آزمون

نتایج آزمون Ret ، A1 ، B1 و B2 با یکدیگر ارتباط ندارند. ممکن است دو پارچه B1 10000 گرم داشته باشد ، اما یکی می تواند 10000 A1 و دیگری 4000 A1 باشد. همه اینها به نوع پوشش یا لایه و نحوه انتقال رطوبت بستگی دارد. معمولاً پوشش های آبگریز عملکرد بهتری نسبت به ورقه ورقه های آب دوست در آزمون Ret و A1 دارند. و بالعکس ، لایه های آب دوست در تست B1 عملکرد بهتری دارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *