بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

شلوار – اولین شلوار یافت شده

شلوار یکی از انواع پوشاک است که احتمالاً سرچشمه ی آن به آسیای میانه برمی گردد. این مدل از لباس از کمر تا مچ پا را می پوشاند، و فرق آن با دامن و روپوش این است که هر دو پا را جداگانه می پوشاند.

حفظ تناسب اندام برای شلوار بیشتر از سایر لباس ها چالش برانگیز است. تنظیم دور کمر برای افزایش یا کاهش وزن نسبتاً محدود است و در غیر این صورت ممکن است شلوارهای بعد از تغییر قابل توجهی در ترکیب بدن ، قابل استفاده نباشند. البته شلوارهای با کیفیت بالاتر اغلب دارای پارچه اضافی در قسمت درز پشتی هستند ، بنابراین در صورت اضافه شدن دور کمر می توان پارچه ی این قسمت را بیرون آورد.

تاریخچه

قدیمی ترین شلوارهای شناخته شده در گورستان یانگهای در تورپان ، سینکیانگ (توچاریا) ، در غرب چین کنونی یافت شده است. قدمت آن بین قرن های 10 تا 13 قبل از میلاد است. شلوار که از پشم ساخته شده بود ، پاهای راسته و فاق های پهن داشت و احتمالاً برای اسب سواری ساخته شده بود. همچنین در مجسمه برنز رومی یک سوبی با شلوار دیده می شود که به قرن اول تا سوم میلادی تعلق دارد.

در بیشتر اروپا ، شلوار از زمان های قدیم و در طول قرون وسطی پوشیده می شده است ، که در جهان مدرن رایج ترین نوع لباس پایین تنه برای مردان به شمار می رود. در اروپای مدرن اولیه برخی از مردان در طبقات بالاتر جامعه به جای شلوارهای معمولی شلوارهای گشاد یا همان تنبان می پوشیدند. شلوارها تقریبا در آن زمان با هر نوع لباس رسمی و نیمه رسمی پوشیده می شدند. از اواسط قرن بیستم ، پوشیدن آن توسط زنان افزایش چشمگیری داشت.

مدلی از شلوار
شلوار
قدمت

طرح شلوارها در قرن ششم پیش از میلاد ، بر روی سنگ تراشیده و آثار هنری تخت جمشید و با ظاهر عشایر اسب سوار اسب در قوم نگاری یونانی تاریخ ثبت شده اند. در آن زمان ، مردمان ایرانی مانند سکاها ، سرمات ها ، سغدی ها و باکتریان در میان دیگران ، همراه با ارمنی ها و مردمان آسیای شرقی و مرکزی مانند Xiongnu/Hunnu ، شلوار می پوشیده اند. اعتقاد بر این است که شلوار توسط هر دو جنس پوشیده شده است.

یونانیان باستان از اصطلاح “ἀναξυρίδες” (anaxyrides) برای شلوارهایی که ملل شرقی می پوشیدند و “σαράβαρα” (sarabara) برای شلوارهای گشادی که سکاها می پوشیدند ، استفاده می کردند. با این حال ، آن ها این مدل شلوار را نمی پوشیدند زیرا آن ها را مسخره می دانستند و از کلمه “θύλακοι” (thulakoi) ، از “θύλακος” (thulakos) ، “گونی” ، به عنوان اصطلاح عامیانه برای شلوارهای گشاد ایرانیان و دیگر خاورمیانه ای استفاده می کردند.

رومیان

جمهوری خواهان رومی مدل لباس های خودشان که نوعی ردا بود و آن را به دور خودشان می پیچیدند که در فرهنگ یونانی و مینویی کرت بود، را نمادی از تمدن می دانست. آن ها مدل شلوار را تحقیرآمیز و آن را نشان بربرها می دانست. با گسترش امپراتوری روم فراتر از حوضه مدیترانه ، گرمای ارائه شده توسط شلوار باعث پذیرش آن ها در میان رومیان شد.

دو نوع شلوار سرانجام در روم مورد استفاده گسترده قرار گرفت: Feminalia که بسیار محکم جا می گرفت و معمولاً تا زانو یا طول ساق پا می رسید و Braccae ، یک شلوار گشاد که در مچ پا بسته شده بود. هر دو لباس در اصل از سلت های اروپا پذیرفته شده بودند ، اگرچه بعدها آشنایی با شرق نزدیک ایرانی و توتون ها استقبال از آن را افزایش داد. Feminalia و Braccae هر دو به عنوان پوشاک نظامی مورد استفاده قرار گرفتند. بعداً از آن ها در لباس غیرنظامییان نیز استفاده شد. شلوار سرانجام از مواد مختلفی از جمله چرم ، پشم ، پنبه و ابریشم ساخته شد.

قرون وسطا
شلوار قرون وسطایی
شلوار قرون وسطایی

شلوارهایی با طرح های مختلف در سراسر قرون وسطی در اروپا ، به ویژه مردان ، پوشیده می شدند. شلوارهای گشاد در بیزانس زیر تونیک های بلند پوشیده می شد.هم چنین بسیاری از قبایل مانند قبایل ژرمن که در اواخر دوران باستان و اوایل قرون وسطی به امپراتوری روم غربی مهاجرت کرده بودند ،شلوار می پوشیدند ، که هم منابع هنری و هم آثار تاریخی آن را نشان می دهند. لباس های قرن چهارم از تپه تورسبرگ بدست آمد. شلوارهای این دوره ، که عموماً برایز نامیده می شدند ، دارای طول های متفاوتی بودند.

در قرن هشتم شواهدی مبنی بر پوشیدن دو لایه شلوار در اروپا ، به ویژه در مردان طبقه بالا وجود دارد. اگرچه این کاربرد در اواخر قرن شانزدهم ظاهر شد. روی شلوارها شلوارهای پشمی یا کتان پوشیده شده بود که در قرن دهم در بسیاری از نقاط رواج داشت. سفتی تناسب و طول ساق پا بر اساس دوره ، کلاس و جغرافیا متفاوت بود.

استفاده به عنوان لباس زیر

اگرچه شارلمانی (742–814) شلوارهایی داشت که معمولاً پوشیده بودند ، اما لباس های بیزانسی را فقط برای مناسبت های رسمی می پوشیدند ، اما تأثیر گذشته روم و نمونه بیزانس باعث افزایش استفاده مردان از تونیک های بلند شد و بیشتر قسمت شلوار را مخفی کرد. به عنوان لباس زیر ، این شلوارها با تغییر طول لباس های مختلف خارجی قرون وسطایی ، کوتاهتر یا بلندتر می شدند و همراه لباس دیگری پوشیده می شدند، که جوراب ساق بلند نامیده می شد و معمولاً به آن وصل می شد.

لباس های مردانه در مجارستان در قرن پانزدهم شامل یک پیراهن و شلوار به عنوان لباس زیر بود ، و یک دولمن بر روی آنها پوشیده می شد و همچنین یک کت کوتاه با روکش خز یا پوست گوسفند. مجارها عموماً شلوارهای ساده می پوشیدند ، فقط رنگ آنها غیر معمول بود. دولمن قسمت اعظم شلوار را می پوشاند.

قسمت ها

جیب
جیب

شلوار دارای قسمت های مختلفی است. در اصل شلوار دارای دو بخش اصلی است که یکی از آن ها قسمت لگن را می پوشاند و دیگری دو ساق که پاها را تا قسمت قوزک پا پوشش می دهند. قسمت های مهم دیگر شلوار شاکل موارد زیر است.

چین ها

پیراهن ها درست زیر کمربند جلویی نشان دهنده بسیاری از انواع شلوارهای رسمی و معمولی ، از جمله شلوار کت و شلوار و خاکی بود. در شلوار ممکن است یک ، دو ، سه یا بدون چین باشد. چین هعا می توانند در هر دو جهت باشند. هنگامی که چین ها به طرف جیب باز می شوند ، چین های معکوس (معمولاً بیشتر شلوارهای امروزی) نامیده می شوند و هنگامی که به سمت مگس باز می شوند ، به آنها پلیسه جلو می گویند.

دمپا

شلوار سازان می توانند پاها را با دوختن قسمت پایینی برای جلوگیری از ساییدگی به پایان برسانند. شلوارهایی که دورشان بالا می آید (در انگلیسی آمریکایی) ، بعد از همینگ ، به سمت بیرون تا زده شده و گاهی اوقات فشرده می شوند یا در جای خود دوخته می شوند.

زیپ

زیپ قسمتی است که برای بیشتر شلوار ها تعبیه می شود. زیپ شلوار برای اتصال دهانه باز شده در قسمت فاق استفاده می شود. زیپ باعث می شود شلوار را راحت بپوشید یا در بیاورید.

نگه دارنده

در حال حاضر اکثر شلوارها از طریق کمربندی که از حلقه های کمربند روی کمر شلوار عبور می کند ، بالا نگه داشته می شوند. با این حال ، این روش به طور سنتی فقط برای شلوارهای معمولی و شلوارهای کار قابل قبول بود. شلوارهای کت و شلوار رسمی با استفاده از بریس (بند کمر) که روی دکمه های داخلی یا خارجی کمر معلق می شود. امروزه ، این روش ترجیحی برای حمایت از شلوار در بین طرفداران خیاطی کلاسیک انگلیسی است. بسیاری از مردان ادعا می کنند که این روش موثرتر و راحت تر است زیرا نیازی به سفت شدن کمر یا تنظیم کمربند ندارد.

جنس

جنس
جین

انواع مختلفی از شلوارها و شلوارهای مختلف وجود دارد. هرکدام از آن ها از الیاف متفاوتی ساخته می شوند ، از مهمترین آن ها می توان به شلوارهای مجلسی ، شلوار جین ، خاکی ، چینی ، شلوار چسبان و شلوار اسلش اشاره کرد. شلوار همچنین می تواند بر اساس تناسب ، پارچه و سایر ویژگی ها طبقه بندی شود.

در واقع از لحاظ تناسب می توان گفت که برخی از شلوار ها فیت سایز هستند، برخی اسلیم فیت و همچنین مدل های سوپر اسلیم فیت، اسکینی، مام فیت ، بگی و دیگر مدل ها وجود دارند. از لحاظ فاق هم شلوار ها به سه دسته ی فاق بلند، فاق کوتاه و فاق متوسط تقسیم بندی می شوند.

جین

شلوار جین نوعی شلوار است که برای لباس های معمولی در سراسر جهان توسط هر دو جنس زن و مرد استفاده می شود. شلوارها توسط دکمه ها بسته می شوند. کمر شلوار معمولا یا کشی است یا اینکه به وسیله ی کمربند بالا نگه داشته می شود. همچنین شلوارها درقسمت جلویی مخصوصاً برای مردان ، زیپ دار یا دکمه دار هستند. شلوار جین معمولاً دارای جیب های جانبی و پشتی است که دهانه جیب آن ها کمی زیر بند کمر قرار گرفته است. همچنین این امکان وجود دارد که شلوار جیب به خاطر طراحی که دارند بار را در قسمت پایینی پاها قرار دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *