بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

تی شرت یا تیشرت؟

t-shirt

تیشرت به پیراهن آستین کوتاهی گفته می شود که با مدل های متنوع وارد بازار پوشاک شده است. تیشرت یک کلمه انگلیسی است و برای لباسی به کار برده می شود که بالا تنه را می پوشاند. به بیانی ساده تر تیشرت به لباسی گفته می شود که ساده است و یقه خاصی ندارد. شکل ساده این پیراهن از جلو بسته بوده و دکمه ندارد.

 یقه این لباس می تواند به صورت گرد، دکمه دار و یقه هفت باشد. پیاده سازی طرح های مختلف چاپی بر روی این تیشرت ها از سوی طراحان و دست اندرکاران مد، صرف نظر از نقش یک لباس خنک و سبک، آن را به یک ابزار تبلیغاتی و گاها نمایشی مبدل کرده است.

عل نامگذاری این پیراهن به تیشرت، به شکل لباس و فرم آستین هایش برمی گردد. شکلی که به حرف انگلیسی T بسیار نزدیک است.

البته شکل اولیه تیشرت دارای آستین کوتاه و یقه ای گرد است. تولیدکنندگان پوشاک برای تولید تیشرت ها از پارچه های سبک و نسبتا ارزان استفاده می کنند، این پارچه ها به راحتی تمیز می شوند و حالت کشسانی بعضی از آنها باعث شده که برای هر اندامی متناسب باشند.

تاریخچه مختصر تیشرت

تاریخچه مختصر تیشرت

شاید جای تعجب باشد اگر بشنوید که در گذشته یعنی حول و حوش قرن نوزدهم از تی شرت به عنوان لباس زیر استفاده می شد. معدنچیان یا همان کارگران معدن و کشتی گیران جزو اولین اشخاصی بودند که از این لباس استفاده کردند و به عنوان یک پوشش مناسب برای محیط های گرم مرسوم گردید.

البته اگر به سال های 1898 تا 1913 نگاهی بیندازید متوجه می شوید که تی شرت ها به عنوان عرق گیرهای پنبه ای در تن ملوانان و نیروهای دریایی به چشم می خورد.

تا اینکه در اواسط قرن بیستم تی شرت به عنوان یک پیراهن و لباس در رفت و آمدهای های روزمره پوشیده شد و به عنوان یک لباس معمولی تغییر نقش داد.

با اطمینان می توان گفت که تی شرت از جمله  طرح های موفقی است که توانست در صنعت پوشاک و بازار مصرف روز به روز جایگاه خود را محکم و تثبیت نماید.

در سال 1942 تیشرت هایی با طرح های مختلف چاپی به بازار ورود پیدا کردند اما این روند دیری نپایید تا جایی که از تی شرت های چاپ شده برای بیان عقاید و مسائلی از این دست استفاده شد.

به بیانی ساده تر تی شرت به پیراهن آستین کوتاهی گفته می شود که با مدل های متنوع وارد بازار پوشاک شد. اما پیاده سازی طرح های مختلف چاپی بر روی این تی شرت ها از سوی طراحان و دست اندرکاران مد، صرف نظر از نقش یک لباس خنک و سبک، آن را به یک ابزار تبلیغاتی و گاها نمایشی مبدل کرده است.

تیشرت های امروزی

تیشرت های امروزی

تی شرت در فراز و نشیب تاریخ و صنعت پوشاک همواره مورد توجه مصرف کنندگان بوده است. چه زمانی که به عنوان لباس زیر و یک عرق گیر مناسب به تن کارگران معدن سبک و خنک می نمود و چه امروز که به تن جوان و نوجوان و آقا و خانم در مدل های خانگی و مدل های نسبتا رسمی نشسته است و همچنان پیشتازانه بر محبوبیت خود در جایگاه لباس های راحت و سبک مصمم است و ایفای نقش می کند.

همچنین…

در کنال مدل های مختلف یقه که در تی شرت ها به کار رفتند می توانیم به مدل هایی اشاره کنیم که در بالا تنه این لباس اعمال شدند.

همه می دانیم که قد تیشرت به طور متوسط تا روی کمر می رسد اما طراحان مد متناسب با استایل های متفاوت دست به ابتکار زدند به گونه ای که با طراحی و عرضه تی شرت های خیلی بلند تحولی در استایل های هیپ هاپ به وجود آوردند.

تغییرات در فرم و شکل تی شرت به همین موارد ختم نمی شود بلکه در دهه 1990 صنعت مد نوعی تی شرت با بالا تنه تنگ و کوتاه تولید و آن را در زمره لباس زنان به بازار معرفی کرد. از این تی شرت با عنوان تی شرت عروسکی یا چسبان نام برده شد.

معرفی مدل های تیشرت

معرفی مدل های تیشرت

تیشرت ها به طور معمول دارای یقه ساده هستند اما نوع یقه دار آن با عنوان پولوشرت روانه بازار پوشاک شده اند. پولوشرت ها تیشرت هایی با یقه برگردان هستند که معمولا دارای دو یا سه دکمه هستند هر چند که می توانند بدون دکمه هم باشند. این مدل ها رسمی تر از مدل یقه گرد هستند.

تیشرت ها گاهی دارای جیب و دارای آستین بلند هستند که به آن ها تیشرت آستین بلند می گویند.

جنس تیشرت

جنس تیشرت

تیشرت اکثرا از جنس پنبه یا ویسکوز تولید می شوند. البته جنس پنبه ای این لباس سازگاری بهتری با پوست دارد و از تهویه خوبی برخوردار است.

آیا تیشرت یک لباس رسمی است؟

آیا تیشرت یک لباس رسمی است؟

در پاسخ می توان گفت که این لباس کاملا رسمی نیست و برای مراسمات رسمی مناسب نمی باشد ولی برای میهمانی های دورهمی یا گردش های دوستانه می تواند یک لباس نسبتا رسمی باشد.

استفاده از تیشرت متناسب با فصل ها

استفاده از تیشرت متناسب با فصل ها

تیشرت به عنوان یک لباس تابستانی و خنک به ما معرفی شده است در حالی که از جنس نسبتا ضخیم آن در فصل زمستان به عنوان لباس زیر می توان استفاده کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *