بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

تاناکورای مهاباد; تاناکورای مهاباد را بهتر بشناسیم

وقتی که اسم تاناکورای مهاباد را می شنویم، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کنه چیه؟ من مطمئنم بیشتر شما به پوشاک دست دوم و پوشاک استوک فکر می کنید. آیا هرگز به این فکر کرده اید که چرا تاناکورا؟ اصلاً تاناکورا واژه کدوم زبان هستش؟ یا اینکه تاناکورا برای اولین بار در کجا تأسیس شد؟

(( به نام کسی که تو را آفرید، سرآغاز عشق است و نور و امید ))

تاناکورا چیست؟

پوشاک تاناکورا، لباس‌های دست دومی هستند که با قیمت ارزان به مشتریان فروخته می شوند. این روزها به دلیل گرانی و وضعیت نامناسب اقتصادی، این فروشگاه ها مشتری‌ های زیادی را به‌ سوی خود کشیده اند اما خیلی از همین مشتری‌ های لباس دست دوم به عواقب و مشکلات بهداشتی و پوستی استفاده از آن ها توجه ندارند یا به طور کل بی خبر هستند.

تاناکورا با خود فرهنگ پوشش جامعه ما را دگرگون کرد. با شروع به کار تاناکورا، پوشاک دست دوم و استوک راهی بازار ایران شدند و تیپ جوانان ما را تحت تأثیر قرار داد. حالا بپردازیم به سرگذشت تاناکور، مهاباد، پوشاک دست دوم و استوک…

لباس های تاناکورا دارای بوی نامطبوعی هستند.

لباس های تاناکورایی دارای بوی نامطبوعی هستند که علت این بو استفاده از مواد شیمیایی است که با ورود به فروشگاه های تاناکورا و مشاهده لباس هایی که دسته به دسته روی رگال چیده شده یا روی میزهای بزرگ مثل تپه روی هم ریخته شده اند مشام شما را آزرده و دچار سرگیجه تان می کند.

عواقب استفاده از لباس های تاناکورا:

بسیاری از فروشندگان ادعا می کنند این بوی مواد شیمیایی که خیلی زننده است در واقع بوی مواد ضدعفونی کننده این لباس ها است و این لباس ها خطری برای پوست ندارند اما برخلاف حرف آن ها بسیاری از مردم با بیماری های پوستی مواجه شدند. زیرا اصلا مشخص نیست این لباس ها قبلا بر تن چه کسانی بوده است و چه مسیری را طی کرده تا به روی میزها و رگال های فروشگاه تاناکورا رسیده است.

گاهی اوقات…

این پوشاک سال‌ های سال در بنادر و مرزها باقی می‌ ماند و مواد شیمیایی بسیاری آغشته می‌ شود تا از بیدخوردگی آن ها پیشگیری شود. همین امر ممکن است موجب بروز مشکلات و حساسیت‌ های پوستی برای مصرف‌ کنندگان شود.

پزشکان پوشیدن لباس های تاناکورا را به دلیل مشکلات و خطرهای بهداشتی اصلا توصیه نمی کنند. باقی ماندن لکه‌ های خون، انتقال بندپایان، گال، حشرات و شپش از جمله تهدیداتی به شما می روند که سلامتی مصرف‌کنندگان را به‌ خطر می‌اندازد.

پزشکان ادعا می کنند استفاده از پوشاک دست دوم برای سالمندان، شیرخواران و افراد مبتلا به بیماری‌ های ریوی و قلبی خطرسازتر است و اگر اکیدا تمایل به استفاده از این لباس ها را دارید، قبل از استفاده این پوشاک ابتدا باید آن ها را با آب گرم شسته شده و به‌ مدت ۲۴ ساعت در فضایی آزاد زیر نور آفتاب قرار دهید تا بوی نامطبوع آها از بین برود و ضدعفونی شوند.

تاناکورای مهاباد در کجا واقع است؟

بازار بزرگ تاناکورا مهاباد (بازار و مرکز خرید) در آذربایجان غربی، شهرستان مهاباد و بلوار خبرنگار واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی تانای شیرزاد و همچنین بازار بزرگ تاناکورا خرده فروشی کفش زنانه طبی K 2، تانای حسین زاده، ایستگاه اتوبوس ترمینال، اسپورت سوری و فروشگاه عینک (هه تاو )قرار گرفته است.

شروع کار تاناکورای مهاباد

دهه شصت

تاناکورای مهاباد کار خود را در دهۀ 60 در حوزه پوشاک دست دوم آغاز کار کرد. در ابتدا و در دهۀ اول شروع به کار این مجموعه، اغلب پوشاک های موجود در تاناکورای مهاباد دست دوم بودند.

یعنی پوشاکی که یک یا چندین بار از آن استفاده شده است. پس از گذشت چند دهه و اکنون که در دهه چهارم فعالیت تاناکورا هستیم، تقریبا دو سوم مجموعه تاناکورای مهاباد رویکرد کاری خود را تغییر داده و در حوزه پوشاک استوک بیشتر فعالیت دارند.

پوشاک استوک به پوشاکی گفته می شود که در اصل مازاد شرکت های تولید کننده پوشاک اروپایی هستند، که در انبارآن ها ذخیر شده و به فروش نرفته اند. این شرکتها، پوشاک مازاد را به صورت کیلویی به فروش می رسانند. مجموعه تاناکورای مهاباد با شرکت در این کمپین ها (فستیوال)، خرید خود را در آنجا انجام می دهند.

پوشاک استوک، به پوشاک نو و تازه ای گفته می شود که از آن استفاده نشده و کهنه و دست دوم نیستند. بنابراین، حالا که در اوخر دهه چهارم فعالیت تاناکورای مهاباد هستیم، بیشتر پوشاک موجود در این مجموعه، پوشاک استوک اروپایی و از بهترین برندها می باشند.

پوشاک استوک موجود در تاناکورای مهاباد دارای برندهای مختلفی می باشند به نحوی که هر یک از آنها از معتبرترین تولید کنندگان پوشاک در دنیا هستند.

از برندهای معرف می توان به اچ اند ام (H&M)، هلدینگ لیدل (اسمارا[Esmara]، لیورجی[Livergy]، کریویت[Crivit]، لوپیلو[Lupilu])  و کیابی (Kiabi) اشاره کرد.

حالا شاید برای شما سؤال باشه که نام تاناکورا از کجا اومده؟

سالهای دور از خانه

سالهای دور از خانه

در دهه ی شصت یک سریال ژاپنی به نام  ” سالهای دور از خانه ” از صدا و سیمای پخش می شد. شخصیت اصلی این داستان خانمی است که اوشین تانوکورا نام دارد و در سنین پیری خاطرات زندگی سختش از زمان کودکی تا بزرگسالی را تعریف می‌کند.

این سریال که از سال ۱۳۶۵ شنبه شب‌ها در ایران پخش می‌شد، تأثیر فرهنگی زیادی در جامعه آن روز ایران بر جای گذاشت. به عنوان مثال فروشگاه‌های لباس‌های دست دوم، نام تاناکورا را از نام فامیل اوشین تانوکورا که در سریال صاحب و گرداننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تانوکورا بود، وام گرفته‌اند.

و این گونه تاناکورای مهاباد تاسیس شد.

به غیر از تاناکورای مهاباد دیگه از کجا پوشاک استوک تهیه کنیم؟

استوک یا تاناکورا؟

شهرستان مهاباد دارای بازارچه های مختلفی است. در این بازارچه ها کالاهای مختلفی ازجمله کالاهای الکترونیکی، لوازم آرایشی، اسباب بازی بچه ها و پوشاک استوک و سایر کالاهای دیگر به فروش می رسد. یکی از بازارچه ها مهاباد، مجتمع تجاری نور می باشد که در نزدیکی تاناکورای مهاباد واقع شده است و دارای مغازه های مخصوص این نوع پوشاک است.

البته همانگونه که گفیتم بازارچه ها دارای کالاهای مختلفی هستند و باید مغازه های مخصوص پوشاک استوک را پیدا کنید. بنابراین شاید برای کسانی که فقط برای خرید پوشاک استوک به آنها مراجعه می کنند، زمان زیادی تلف شود.

چناچه برای خرید به تاناکورای مهاباد مراجعه می کنید و فقط قصد خرید پوشاک استوک را دارید، به نظر ما بهترین گزینه، فروشگاه های بزرگی هستند که فقط در حوزه پوشاک استوک فعالیت دارند. یکی از این فروشگاه ها، فروشگاه بزرگ پوشاک استوک امی می باشد. 

این فروشگاه بزرگ که در نزدیکی تاناکورای مهاباد و جنب مجتمع تجاری نور واقع شده است، دارای برترین برنده ها و بهترین کیفیت در حوزه پوشاک استوک می باشد.

فروشگاه پوشاک استوک امی با سه شعبه در سطح شهرستان مهاباد و یک انبار مرکزی در سلیمانیه عراق، فعالیت گسترده ای در حوزه پوشاک استوک دارد.

مهاباد

شهرستان مهاباد

شهرستان مهاباد یکی از شهرهای کُردنشین استان آذربایجان غربی در ایران است. این شهر در منطقه تاریخی مکریان در جنوب استان قرار دارد، مرکز حکوکت امرای مکری بود، این حکومت در شهر مهاباد اقدام به ضرب سکه کرد. مهاباد در میان چندین کوه واقع است و با توجه به اینکه از نظر آب و هوایی تحت تأثیر دریای مدیترانه می باشد دارای طبیعتی سرسبز با چهار فصل است.

شهرستان مهاباد در ابتدا یک آبادی کوچکی بوده است که در اواخر حکومت شاه عباس صفوی در سال 1038 قمری، بداق سلطان مکری مرکز حاکمیت خود را به مهاباد انتقال داد و در اقدامات عمرانی متعدد این شهر را آباد و توسعه بخشید.

ساوجبلاغ مکری (در لهجه مهابادی: سابلاغ) نام شهرستان مهاباد در گذشته می باشد، که در سال 1314 شمسی در زمان حکومت رضاخان به مهاباد تغییر نام داده است. در مورد واژه مهاباد معنا و تعبیرات گوناگونی بیان شده است.

در فرهنگ فارسی برهان قاطع دربارۀ واژۀ مهاباد چنین نوشتع شده است که نام اولین پیغمبری است که به عجم مبعوث شد و کتابی آورد که آن را “دساتیر” خوانند. برخی دیگر نیز معتقد هستند که مهاباد به معنای مکانی است که بزرگان و امرا آنجا را آباد کرده اند.

یکی از نکته های مهم در مورد شهرستان مهاباد

مهاباد که به نگین آذربایجان غربی مشهور است، هر ساله بیشترین آمار گردشگران را در این استان به خود اختصاص می‌ دهد. از جاذبه‌ های گردشگری این شهر می‌ توان به رودخانه و سد مهاباد اشاره کرد که این شهر جزو یکی از شهر های جهانی است که آب از وسط آن شهر رد شده است. علاوه بر این بازارچه‌ ها و بازار بزرگ تاناکورای مهاباد که تأمین‌ کنندهٔ اصلی لباس دیگر بازارها و مغازه‌ های تاناکورای کشور محسوب می‌ شوند، همچنین وجود جاذبه‌ های طبیعی همچون تالاب‌های بین‌المللی کانی برازان و قوپی باباعلی، دخمه مادی فخریگاه و غار سهولان (دومین غار بزرگ آبی ایران) در حاشیه و اطراف شهر اشاره کرد.

خرید اینترنتی از بازار تاناکورای مهاباد

سایت تاناکورای مهاباد در سال 1394 شروع به کار کرد. این سایت یکی از معروف ترین بازار هایی است که می توان بصورت اینترنتی، محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب را با مراجعه به این لینک خریداری کنید: tanakora-mahabad.com

اگر در روزهای تعطیل یا روزهای آخر هفته به این بازار مرزی سر بزنید با حضور بسیار زیادی از خریداران مواجه می شوید که اغلب از شهرها و استان های دیگر به این بازار که یکی از جاهای تفریحی مهاباد است، می روند.

در میان برخی از اجناس ارائه شده در این بازار گاه می توانید اجناسی از برندهای مطرح جهان را پیدا کنید که این امر از نظر برخی خریداران نقطه قوت خوبی محسوب می شود چرا که با پرداخت هزینه کمتر می توانند کالایی باکیفیت و معیارهای جهانی، آن هم در حد و اندازه های اجناس نو پیدا کنند.

همچنین…

در این بازار از هر سطح و قشر خریداری به چشم می خورد که در میان مغازه ها و دکه های فروش لباس تاناکورا به گشت و گذار و خرید کردن مشغولند. اگرچه خرید این اجناس از نظر خیلی­ ها دارای تهدیدات بسیاری از جمله تهدیدات بهداشتی است. 

شهرداری مهاباد در سال های اخیر اقدام به تجمع این بازار و مراکز خرید مهاباد کرده است و بازارچه ای تجاری را با نام بازارچه ساحلی ساخته است تا فروشندگان این بازار را در یک مجتمع تجاری ساماندهی کرده و نظارت بیشتری بر این بازار و تاناکورای مهاباد داشته باشد. این مجتمع تجاری بیش از هزار واحد تجاری دارد.

تاثیرگذاری بر بازارهای داخلی هم، از دیگر معایب این بازار است که از نظر بسیاری سبب صدمه زدن به تولید داخلی می باشد. بازار تاناکورا در ابتدا مجموعه دکه های ساخته شده از گونی، حصیر و یا نایلون بود که به مرور زمان در کنار آنها، دکه ها و مغازه هایی مدرن تر نیز ساخته شد که دارای سر و شکلی مناسب تر و به روزتر بودند و اغلب اجناس برند را عرضه می کردند.

کشف آثار تاریخی

کشف آثار تاریخی

آثار کشف شده توسط باستان شناسان و تحقیقات مورخین حاکی از آن است که منطقه شهرستان مهاباد حداقل از سده های اول هزاره اول پیش از میلاد مسیح یکی از مناطق مسکونی ایران باستان بوده است. یکی از این آثار کتیبه ای به خط میخی منسوب به مینوآ می باشد که بین سال های 812 تا 778 قبل از میلاد سلطنت داشته است. کتیبه مذکور تا سال 1890 موجود بوده است.

 طبق آخرین آمار سرشماری نفوس مسکن در سال 95 جمعیت این شهرستان 236849 نفر است. شهرستان مهاباد به نگین آذربایجان غربی معروف است و همه ساله آمار بیشترین گردشگر در استان را به خود اختصاص می دهد.

از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به رودخانه و سد مهاباد که یکی از نزدیکترین سدها به مناطق مسکونی در جهان است، مجتمع های تجاری و بازار بزرگ تاناکورای مهاباد که تأمین‌ کنندهٔ اصلی لباس دیگر بازارها و تاناکوراها سراسر کشور محسوب می‌شود.

در ادامه مقاله با بعضی از مکانهای تفریحی و تاریخی شهرستان مهاباد آشنا خواهیم شد.

غار آبی سهولان (روستای سهولان)

غار آبی سهولان مهاباد

اگر در فصل تابستان دوست دارید به یک مکان خنک سفر کنید من روستای سهولان را به شما پیشنهاد می کنم. در زبان کُردی “سهولان” به معنی یخبندان است. این منطقه با دارا بودن طبیعتی بکر، میوه های تابستانی و هوایی بسیار خنک و وجود دومین غار آبی ایران در سهولان، این روستا را به یکی از جاذبه های پر رونق گردش گردی در استان آذربایجان غربی تبدیل کرده است.

غار «سَهولان» (کردی: سه‌هۆڵان) در روستای سهولان، ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد، جاده برهان و روستای عیسی کند واقع شده‌است. این غار میان شهرستان مهاباد و شهرستان بوکان قرار گرفته‌ است. از سمت شهر بوکان، ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.

سهولان در زبان کردی به معنی یخبندان است و مردم محلی، غار را «کونه کۆتر» یعنی لانه کبوتر نیز می‌ نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد.

در این روستا صنایع دستی مانند قالی، گلیم، جوراب و جاجیم که عمدتاً با استفاده از مواد اولیه پشمی و دامی منطقه تولید می شوند از جمله محصولات سهولان است. اگر قصد دارید در تابستان به سهولان سفر کنید حتما پوشاک گرم را با خود به همراه داشته باشید؛ چرا که ممکن است تا دم غار هوای تابستانی را تجربه کنید اما به محض ورود به غار با تفاوت دمای 10 تا 15 درجه روبرو خواهید بود.

مشخصات این غار

 • ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می‌رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می‌رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه‌است.
 • دمای درون غار: ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد
 • موجودات داخل چاه: کبوتر و خفاش
 • جاذبه طبیعی: وجود قندیلهای آهکی به اشکال مختلف
 • دیرینگی آثار بدست آمده از غار: هزاره دوم قبل از میلاد
 • موقعیت جغرافیائی: ۴۶ درجه شرقی و ۳۶ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی
 • سال حفاظت: ۱۳۷۹ و بر اساس مصوبه ۱۶۹ شورای عالی حفاظت محیط زیست
 • ارتفاع از سطح دریاهای آزاد: ۱۷۵۱متر
 • ساختار زمین‌شناسی غار:آبی-خاکی-سنگ آهک
 • طول مسیر آبی کشف شده :۳۰۰ متر
 • طول مسیر خشکی کشف شده :۲۵۰ متر
 • مساحت کشف شده: حدود ۲ هکتار
 • میانگین ژرفای آب: ۲۲ متر
 • بیشینه ژرفای آب: ۶۲ متر
 • میزان رطوبت: ۷۰٪ الی ۷۵٪
 • نوع رسوبات: آهکی
 • وسعت تالار اصلی: ۵۸ متر در ۴۲ متر
 • ارتفاع سقف غار: ۵۰ متر

دریاچه سد مهاباد

سد مهاباد یکی از نزدیک ترین سدها به مناطق مسکونی می باشد که فاصله تقریبی آن با شهرستان مهاباد حدوداً دو کیلومتر است. این سد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و توسط مهندسان یوگوسلاویایی(صربصتان، بوسنی، هرزگویین) ساخته شده است. سد مهاباد جزو ده سد پر آب کشور است و در حالت کلی مجموع حجم کل ورودی سالیانهۀ آن معاد 304339 میلیون متر مکعب است.

جاده مهاباد سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه این سد واقع شده است. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار اشاره کرد. این دریاچه محل مناسبی برای تفریحاتی همچون شنا و ماهیگیری می باشد. از جمله ماهی های این دریاچه می توان به ماهی کپور و سوف اشاره کرد.

نکات دیگر دریاچه سد مهاباد

سد مهاباد یکی از سدهای استان آذربایجان غربی است با ارتفاع ۴۷٫۵ متر و طول ۷۰۰ متر که در شهر مهاباد واقع شده‌است. نوع این سد، سنگریزه‌ای با هسته رسی مایل می‌ باشد. این سد جزو ده سد پرآب کشور است.

مهاباد اولین شهر در دنیاست که سد داخل شهر است، جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه زیبا عبور می‌ کنند. این دریاچه محل مناسبی برای تفریحاتی همچون شنا و ماهیگیری می‌ باشد. از جمله ماهی‌های این دریاچه می‌ توان به ماهی کپور و سوف اشاره کرد. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می‌ توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار (تک درخت) اشاره کرد.

این سد شامل دو توربین فرانسیس جمعاً به قدرت ۶ مگاوات (دو توربین ۳ مگاوات) است. ظرفیت تولید این نیروگاه ۶ مگاوات است.

دریاچه سد مهاباد

پارک ملت مهاباد

پارک ملت یا باغ مکائیل مهاباد، پارکی زیبا و دیدنی است که در پایین دست سد مهاباد واقع شده، که باشکوه ترین پارک در جنوب آذربایجان غربی محسوب می شود.

باغ میکائیل یا پارک ملت با داشتن چشم اندازی طبیعی در کنار نورپردازی های مدرن دارای چشم اندازی دلچسب و چشم نواز است. نوای شیرین آوازهای کردی نیز همواره در این پارک زیبا و قدیمی به گوش می رسد. در این پارک قدیمی پلی نوساز و سرخ رنگ بر روی رودخانه مهاباد به چشم می خورد که در بین مردم به پردی سوور یا پل سرخ شهرت یافته است.

به هنگام ساخت سد مهاباد این پل بنا به دلایلی نامعلوم تخریب شد. پل که یادگاری از دوره صفویه بود توسط بداق سلطان فرمانده مهاباد در عصر صفوی ساخته شده بود. در سال های اخیر این پل به صورت نمادین بازسازی شده است. با وجود قدمت بسیار بالا و استقبال خوب مردمی در چند سال اخیر نیازمند رسیدگی بیشتری است و توجهات بیشتری را در زمینه حفظ و نگهداری می طلبد.

پارک ملت مهاباد

گور دخمه فخریکا

دخمه سنگی فقرگاه (به کردی: فه قره قا)، مقبره‌ای مربوط به زمان مادهاست و در کنار روستای اگریقاش نزدیک شهر مهاباد قرار گرفته‌ است. این دخمه دو طبقه‌دارد. چهار ستون سنگی و ۳ گور خالی داخل آن وجود دارد و از نظر حجاری و ستون بندی در رده مقبره‌های مهم دوره ماد است. این اثر با نام دخمه سنگی / فخرگاه / فقره قا در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

در شمالی شرقی مهاباد در سر راه مهاباد به میاندوآب، یک اثر سنگی از دوره مادها دیده می شود که از نظر شکل ظاهری با اصول معماری این دوره هماهنگی دارد. اطاق مقبره دارای دو ستون آزاد می باشد که پاستونها به شکل مکعب حجاری شده اند. این مقبره فاقد مدخل ورودی بوده و در ایوان دو ستون سنگی ایجاد شده که پاستونهایی شبیه گلدان وارونه می باشند.

باستان‌شناسی معروف در مورد این دخمه می‌گوید:

شمالی‌ ترین مقبره مادی فخریک در مانای باستانی و نزدیک مهاباد است که سقف ساده سنگی آن را چند ستون نگاه می‌ دارد و ظاهراً محلی برای گذاشتن جنازه‌ها بوده‌ است. تعیین تاریخ این مقبره دشوار است ولی تشریفات تدفین در آن با مراسمی که پیشتر در ناحیه اطراف دریاچه ارومیه متداول بوده تفاوت دارد و در نتیجه نمی‌ توان تاریخی قدیمی تر از قرن هفتم برای آن قائل شد.

گور دخمه فخریگاه (فقره قا)

از دیگر مکانها گردشگری و تاریخی می توان به قلات شاه، دریاچه قوبی، کتیبه برده مافوره، دخمه سنگی یوسفکند، حوضخانه رستم بیگ و سایر مکانهای دیدنی دیگر اشاره کرد.

#مهاباد #تاناکورا_مهاباد #پارک_ملت_مهاباد #فقرقاه #غارسهولان #پوشاک_استوک #تاناکورا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *