بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

تارتان چیست؟

تارتان پارچه ای طرح دار است که از نوارهای متقاطع ، افقی و عمودی در چند رنگ تشکیل شده است. این نوع از لباس ها از پشم بافته شده اند، اما در حال حاضر آن ها از بسیاری مواد دیگر نیز ساخته می شوند. تارتان به ویژه با اسکاتلند ارتباط دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه در مورد تاریخچه ی جذاب این پارچه مطالبی جالب را مطالعه کنیم.

چکیده

این پارچه با نوارهای متناوب از نخ های رنگی (از قبل رنگ آمیزی شده) ساخته می شود که به صورت تار و پود به صورت زاویه دار بافته می شوند. پودها در یک رول ساده بافته می شود ، دو تا روی آن – دو تا زیر تار ، در هر گذر یک نخ را جلو می برد. این امر خطوط مورب قابل رویتی را ایجاد می کند که در آن رنگ های مختلف متقاطع می شوند و ظاهر رنگ های جدیدی را که از رنگ های اصلی ترکیب شده اند به نمایش می گذارد.

بلوک های رنگی به صورت عمودی و افقی در یک الگوی متمایز از مربع ها و خطوط معروف به ست تکرار می شوند. تارتان اغلب و به ویژه در آمریکای شمالی “چهارخانه” نامیده می شود ، اما در اسکاتلند ، چهارخانه ها یکی از انواع پارچه تارتان است که به عنوان یک نوع شال بزرگ پوشیده می شود.

فراز و نشیب
فراز و نشیب
فراز و نشیب

قانون لباس 1746 تلاش کرد تا طایفه های جنگجو را با ممنوعیت تارتان و دیگر جنبه های فرهنگ گائلی تحت کنترل دولت قرار دهد. هنگامی که این قانون در سال 1782 لغو شد ، این مدل لباس دیگر یک لباس معمولی هایلند نبود ، بلکه به عنوان لباس ملی نمادین اسکاتلند پذیرفته شد ، به صورتی که پس از آنکه پادشاه جورج چهارم در سفر خود در سال 1822 از اسکاتلند لباس تارتان پوشید ، به طور گسترده ای رواج یافت.

تا اواسط قرن نوزدهم ، انواع تارتان ها فقط با هر منطقه یا ناحیه ارتباط داشتند که در آن تولید می شدند. این بدین دلیل بود که طرح های آن توسط بافندگان محلی برای سلیقه محلی تولید می شد و معمولاً فقط از رنگ های طبیعی موجود در آن منطقه استفاده می شد ، زیرا تولید رنگ مصنوعی وجود نداشت و حمل و نقل سایر مواد رنگی در مسافت های طولانی بسیار گران بود.

در اواسط قرن نوزدهم بود که الگوهای زیادی به طور مصنوعی ایجاد شد و با طایفه ها ، خانواده ها یا موسسه های اسکاتلندی مرتبط شد که به نحوی با میراث اسکاتلندی در ارتباط بودند. تمایل ویکتوریایی ها به طبقه بندی منظم و رنگ های شیمیایی جدید که در آن زمان وجود داشت به این معنی بود که ایده الگوهای خاص رنگ های روشن یا می تواند ایجاد شود و در دید نوستالژیک تاریخ اسکاتلند به کار گرفته شود.

امروزه تارتان دیگر محدود به منسوجات نیست ، بلکه به عنوان نام خود الگو نیز مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایعی مانند کاغذ ، پلاستیک ، بسته بندی و کاغذ دیوارها ظاهر می شود.

ریشه شناسی و اصطلاحات

ریشه شناسی و اصطلاحات
ریشه شناسی و اصطلاحات

کلمه انگلیسی و اسکاتلندی “tartan” به احتمال زیاد از تارتارین فرانسوی به معنی “پارچه تارتار” گرفته شده است. همچنین پیشنهاد شده است که “تارتان” ممکن است از تارسین گالیک اسکاتلندی مدرن ، به معنی “در سراسر” گرفته شده باشد. امروزه “تارتان” معمولاً به الگوهای رنگی اشاره می کند ، اگرچه در اصل یک تارتان اصلاً نیازی به الگو نداشت. تا اواخر دهه 1830 ، تارتان گاهی اوقات به عنوان “رنگ ساده … بدون الگو” توصیف می شد.

پارچه های طرح دار در ارتفاعات اسکاتلندی گالیک زبان ، breacan نامیده می شد ، به معنی رنگ های مختلف. با گذشت زمان ، معانی تارتان و بریکان برای توصیف نوع خاصی از الگو بر روی نوع خاصی از پارچه ترکیب شدند. به الگوی تارتان ست می گویند. امروزه تارتان عموماً برای توصیف الگو استفاده می شود و محدود به پارچه نیست. در آمریکای شمالی اصطلاح شطرنجی معمولاً برای توصیف تارتان استفاده می شود.

ساخت و ساز

هر نخ در تار از هر نخ در پود با زاویه راست عبور می کند. در جایی که یک نخ در تار از نخ همرنگ در بافت عبور می کند ، یک رنگ دیگر روی تارتان ایجاد می کند ، در حالی که آن نخ از نخ دیگری با رنگ متفاوت عبور می کند در نتیجه مخلوط مساوی از دو رنگ را ایجاد می کند. بنابراین ، مجموعه ای از دو رنگ اصلی سه رنگ مختلف شامل یک مخلوط را تولید می کند. تعداد کل رنگ ها ، از جمله مخلوط ها ، با تعداد رنگ های پایه به صورت درجه دوم افزایش می یابد ، بنابراین مجموعه ای از شش رنگ پایه ، پانزده مخلوط و در مجموع بیست و یک رنگ متفاوت ایجاد می کند. این بدان معناست که هرچه از نوارها و رنگ های بیشتر استفاده شود ، الگوی تارتان مبهم و ضعیف تر می شود.

توالی رشته ها ، که به نام sett شناخته می شود ، از یک لبه شروع می شود و در مواردی که نقاط محوری نامیده می شوند ، تکرار می شود یا برعکس می شود. با این حال ، در یک تارتان “نامتقارن” ، با تنظیم در محورها معکوس نمی شود ، بلکه فقط در محورها تکرار می شود. همچنین ، برخی از تارتان ها تعداد یکسانی برای تار و پود ندارند. این بدان معنی است که تار و پود، تعداد نخ متناوب خواهند داشت.

رنگ: سایه و معنی

رنگ: سایه و معنی
رنگ: سایه و معنی

رنگ تارتان Clan MacLeod در نامه 1829 توسط سر توماس دیک لادر به سر والتر اسکات شرح داده شد. “مک لئود (از دانگوگان) طرحی از این تارتان باشکوه ، سه بند سیاه بر روی زرد نارنجی دریافت کرده است”.
سایه های رنگ در تارتان را می توان تغییر داد تا تنوع یک تارتان ایجاد شود. تغییرات حاصله عبارتند از: مدرن ، باستانی و خاموش.

رنگ های مدرن

رنگ های مدرن یک تارتان را اینگونه توصیف می کند که بر خلاف رنگ طبیعی از رنگ شیمیایی در رنگ آمیزی آن ها استفاده شده است. در اواسط قرن نوزدهم رنگ های طبیعی جایگزین رنگ های شیمیایی شدند که استفاده از آن ها راحت تر بود و همچنین برای صنعت پر رونق تارتان اقتصادی تر بود. رنگ های شیمیایی در مقایسه با رنگ های طبیعی تمایل به ایجاد رنگ بسیار قوی و زنده دارند. در رنگ های مدرن ، ست های متشکل از آبی ، مشکی و سبز تمایل به مبهم شدن دارند.

رنگ های باستانی

رنگ های باستانی اشاره به سایه روشن تر تارتان دارد. این سایه ها نشان دهنده رنگ هایی است که در اثر فرسودگی پارچه در طول زمان ایجاد می شود.

رنگ های خاموش

رنگ های خاموش که بین مدرن و باستانی هستند. اگرچه این نوع رنگ آمیز بسیار جدید است و فقط از اوایل دهه 1970 قدمت دارد ، اما تصور می شود که این سایه ها نزدیک ترین رنگ به رنگ های طبیعی هستند که قبل از اواسط قرن 19 استفاده می شد.
این ایده که رنگ های مختلف مورد استفاده در تارتان معنای خاصی دارند کاملاً مدرن است. یکی از این افسانه ها این است که تارتان های قرمز نشان ” نبرد” بودند ، و طوری طراحی شده اند که خون را نشان نمی دهند. این نوع تارتان به تازگی ایجاد شده است. به عنوان مثال ، رنگ سبز گاهی نمایانگر چمنزارها یا جنگل ها است ، آبی می تواند دریاچه ها و رودخانه ها را نشان دهد ، و رنگ زرد گاهی برای نشان دادن محصولات مختلف استفاده می شود.

تاریخچه

تاریخچه
تاریخچه

ریشه های پیش از قرون وسطی

امروزه تارتان بیشتر با اسکاتلند ارتباط دارد. با این حال ، اولین شواهد تارتان در فاصله بسیار دور از بریتانیا یافت می شود. به گفته مورخ نساجی E. J. W. Barber ، فرهنگ هالستات اروپای مرکزی ، که با جمعیت سلتیک باستان مرتبط است و بین سده های 8 تا 6 قبل از میلاد شکوفا شده است ، منسوجاتی شبیه تارتان تولید می کرد. که البته برخی از آن ها در سال 2004 کشف شدند ، به طور قابل توجهی در معادن نمک هالستات در نزدیکی سالزبورگ اتریش نگهداری شدند.

تجزیه و تحلیل نساجی پارچه از مومیایی های Tarim در سین کیانگ ، شمال غربی چین نیز نشان داده است که این مدل شبیه به فرهنگ هالستات عصر آهن است. روی “مرد چرچن” ، مومیایی 3000 ساله ای که در صحرای تاکلامکان یافت شد ، ساق های شبیه تارتان پیدا شد. یافته های مشابهی نیز در مرکز اروپا و اسکاندیناوی به دست آمده است.

قدیمی ترین تارتان مستند در بریتانیا ، معروف به “فالکرک” ، مربوط به قرن سوم میلادی است. این پارچه در نزدیکی دیوار آنتونین کشف شد. این قطعه که در موزه های ملی اسکاتلند نگهداری می شد ، در دهانه یک ظرف سفالی حاوی تقریباً 2000 سکه رومی قرار داده شد. مدل Falkirk دارای یک طرح راه راه ساده ، از رنگ طبیعی و پشم تیره است. تصور می شود که اشکال اولیه تارتان مانند این در دوران قبل از روم اختراع شده است و در بین ساکنان استان های روم شمالی و همچنین در سایر نقاط شمال اروپا مانند یوتلند محبوب بوده است. جایی که همان الگو رایج بود.

مدل های اولیه
مدل های اولیه
مدل های اولیه

تصور نمی شود که تارتان امروزه در اسکاتلند قبل از قرن 16 وجود داشته باشد. تصور می شود که در اواخر قرن 17 یا اوایل قرن 18 هر نوع یکنواختی در تارتان رخ داده باشد. مارتین ، در شرح جزایر غربی اسکاتلند ، که در سال 1703 منتشر شد ، نوشت که از تارتان های اسکاتلندی می توان برای تمایز ساکنان مناطق مختلف استفاده کرد. او به صراحت نوشت که ساکنان جزایر مختلف و سرزمین اصلی ارتفاعات همه لباس یکسانی ندارند ، اما ست ها و رنگ های مختلف تارتان ها از جزیره ای به جزیره دیگر متفاوت است. با توجه به الگوی هر خانواده ، به نظر می رسد که چنین تمایزی یک تفاوت مدرن است.

برای قرن ها الگوها به طور نسبی با بافندگان یک منطقه خاص در ارتباط بودند ، اگرچه برای کوهنوردان معمول بود که همزمان تعدادی تارتان مختلف بپوشند. از سال 1725 نیروی دولتی شرکت های مستقل هایلند یک تارتان استاندارد را معرفی کرد که برای اجتناب از ارتباط با هر قبیله خاصی انتخاب شده بود ، و هنگامی رسمی شد که آن ها به هنگ سیاه در سال 1739 تبدیل شدند.

عدم وجود تارتان های قبایل اولیه

عموماً اعتقاد بر این است که “تارتان های کلن” بیشتر از آغاز قرن 19 قدمت ندارند و نمونه ای از یک سنت اختراع شده هستند. پرتره های معاصر نشان می دهد که اگرچه تارتان از تاریخ اولیه ای برخوردار است ، اما الگوی پوشیده شده نه به طایفه پوشنده بستگی دارد ، بلکه به وابستگی فعلی وی ، محل مبدا یا محل سکونت فعلی یا سلیقه شخصی وی بستگی دارد.

نقاشی مشهور دیوید موریر در اواسط دهه 1700 از بارگیری هایلند در نبرد کالودن نشان می دهد که قبایل تارتان مختلف بر تن دارند. ست های رنگ آمیزی شده همه با یکدیگر تفاوت دارند و تعداد کمی از آن ها نقاشی شده شبیه به تارتان های کلن امروزی است. روش تشخیص دوست از دشمن نه از طریق تارتان ، بلکه از طریق رنگ نواری که روی کلاه پوشیده شده بود ، انجام شد.

تارتان های مدرن

تارتان های مدرن
تارتان های مدرن

در قرن نوزدهم ، احیای عاشقانه هایلند ، با الهام از اشعار جسی جیم مکفرسون و نوشته های سر والتر اسکات ، علاقه بیشتری را به دنبال داشت ، زیرا باشگاه هایی مانند انجمن سلتیک ادینبورگ از Lowlanders استقبال کردند. این مسابقه که برای سفر پادشاه جورج چهارم به اسکاتلند در سال 1822 اختراع شد ، تقاضای ناگهانی پارچه تارتان را به همراه داشت و با اختراع بسیاری از تارتان های جدید مخصوص طایفه ، آن را به لباس ملی کل اسکاتلند و نه فقط ارتفاعات و جزایر تبدیل کرد.

محبوبیت تارتان با سفر سلطنتی جورج چهارم به ادینبورگ در سال 1822 بسیار افزایش یافت. جورج چهارم اولین پادشاه سلطنتی بود که در 171 سال از اسکاتلند دیدن کرد. جشن های پیرامون این رویداد توسط سر والتر اسکات ایجاد شد که انجمن سلتیک ادینبورو را در سال 1820 تأسیس کرد. اسکات و انجمن سلتیک از اسکاتلندی ها خواستند که در جشن ها “همه اقوام در آرایه تارتان خود قرار گرفته اند” شرکت کنند. یکی از نویسندگان معاصر با سخن طعنه آمیزی از شکوه و عظمت جشن ها آن را “موسسه سرد شده والتر” توصیف کرد.

تارتان گرجستان

پس از دیدار سلطنتی ، چندین کتاب که تارتان را مستند کرده بود بر محبوبیت آن افزود. کار عاشقانه جیمز لوگان The Gael اسکاتلندی ، که در سال 1831 منتشر شد ، یکی از این نشریات بود که صنعت تارتان اسکاتلندی را به اختراع مدل های کلن سوق داد. اولین نشریه ای که صفحات تارتان های طایفه ای را نشان می داد، Vestiarium Scoticum بود که در سال 1842 منتشر شد.

Vestiarium کار دو برادر بود: جان سوبیسکی و چارلز آلن هی. این برادران ، که خود را جان سوبیسکی استولبرگ استوارت و چارلز ادوارد استوارت می نامیدند ، اولین بار در سال 1822 در اسکاتلند ظاهر شدند. این دو ادعا کردند که نوه شاهزاده چارلز ادوارد استوارت و همسرش پرنسس لوئیز استولبرگ هستند و در نتیجه بعدها به “سوبیسکی” معروف شدند. سوبیسکی استوارتز ادعا کرد که Vestiarium بر اساس نسخه ای از یک نسخه خطی باستانی بر روی تارتان های کلن ایجاد شده است. این مدل نسخه ای بود که آن ها هرگز موفق به تولید آن نشدند. دو سال بعد ، Vestiarium توسط لباس های کلن به همان اندازه مشکوک دنبال شد. شور و شوق عاشقانه ای که لوگان و سوبیسکی استوارتز با انتشارات خود ایجاد کردند راه را برای سایر کتاب های تارتان در قرن 19 پیش برد.

حمایت سلطنتی ویکتوریا

حمایت سلطنتی ویکتوریا
حمایت سلطنتی ویکتوریا

بیست سال پس از سفر عمویش به اسکاتلند ، ملکه ویکتوریا و همسرش پرنس آلبرت اولین سفر خود را به ارتفاعات اسکاتلند انجام دادند. ملکه و شاهزاده قلعه بالمورال را در سال 1848 خریدند و یک معمار محلی را برای مدل سازی مجدد این املاک به سبک “بارونیال اسکاتلند” استخدام کردند. شاهزاده آلبرت شخصاً از طراحی داخلی مراقبت کرد ، جایی که از این پارچه بسیار استفاده می کرد. او از رویال استوارت قرمز و تارتان سبز هانتینگ استوارت برای فرش استفاده کرد ، در حالی که از لباس استوارت برای پرده و روکش استفاده می کرد. ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت مدل بالمورال را طراحی کردند ، که هنوز هم امروزه به عنوان تارتان سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ثبت مدرن کلن

نامگذاری و ثبت نام رسمی مدل کلن در 8 آوریل 1815 آغاز شد ، هنگامی که انجمن هایلند لندن (تأسیس 1778) تصمیم گرفت که همه روسای طایفه هریک “با احترام از آن ها درخواست شود تا به مدل های تارتان قبیله لردیت خود را به این انجمن اعطا کنند. ” بسیاری از آن ها نمی دانستند که تارتان آن ها چه چیزی است ، اما مشتاق بودند که آن قوانین را رعایت کنند و نمونه های معتبر و مهر و موم شده را ارائه دهند. الکساندر مک دونالد ، بارون دوم مک دونالد آنقدر از میراث خود در ارتفاعات دور بود که به انجمن نوشت: “من واقعاً از آنچه که دقیقاً مدل مک دونالد تارتان است غافل هستیم ، از شما تقاضا می کنم که هر وسیله ای را که در توان شماست به دست آورید.

امروزه تارتان و “طایفه تارتان” بخش مهمی از اقوام اسکاتلندی هستند. تقریباً همه اقوام اسکاتلندی چندین تارتان نسبت به نام خود دارند. چندین طایفه دارای نمونه های “رسمی” هستند. هرچند ممکن است هرکسی یک تارتان بسازد و نامی را که می خواهد بنامد ، اما تنها فردی که اختیار دارد تا تارتان قبیله را “رسمی” کند ، رئیس آن است.

لرد لیون

در برخی موارد ، به دنبال چنین تشخیصی از سوی رئیس قبیله ، تارتان کلنتوسط Lord Lyon King of Arms ثبت می شود. پس از تأیید لرد لیون ، پس از توصیه کمیته مشورتی در مورد تارتان ، آن طرح در کتاب های دادگاه لیون ثبت می شود. حداقل در یک نمونه در محضر هرالدریک رئیس قبیله ظاهر می شود و توسط لرد لیون به عنوان تارتان “مناسب” قبیله در نظر گرفته می شود.

مدل های امروزی همچنین شامل تارتان های ثبت شده برای طایفه های ایرلندی می شوند ،به عنوان مثال ، نام خانوادگی فیتزپاتریک دارای دو تارتان ثبت شده شهرستان ها و سایر ملل گالیک و سلتیک ، مانند جزیره من ، ولز و کورنوال است.

مدل های محبوب

مدل های محبوب
مدل های محبوب

به طور کلی گفته می شود که یکی از محبوب ترین مدل های امروزی تارتان رویال استوارت است. این مدل، نمونه ی شخصی ملکه الیزابت دوم است. این نمونه برای اولین بار در سال 1831 در کتاب The Gael Scottish by James Logan منتشر شد. تارتان رویال استوارت علاوه بر استفاده از آن در لباس ، مانند دامن و روسری ، روی قوطی های بیسکویت برای نان کوتاه اسکاتلندی نیز ظاهر شده است.

مدل محبوب دیگر Black Watch است همچنین به عنوان Grant Hunting ، Universal و Government نیز شناخته می شود. این تارتان ، یک نوع تیره شده از تارتان اصلی Clan Campbell (کمپبل باستانی یا قدیمی) ، مورد استفاده قرار گرفت و هنوز هم توسط چندین واحد نظامی در ارتش بریتانیا و دیگر نیروهای مشترک المنافع استفاده می شود.

مدل های دیگر

علاوه بر تارتان های کلن ، الگوهای زیادی برای افراد ، خانواده ها ، مناطق ، موسسات و شرکت ها ایجاد شده است. آن ها همچنین برای رویدادهای مختلف و گروه های قومی خاصی نیز ایجاد شده اند. تارتان سابقه طولانی در ارتش داشته است و امروزه بسیاری از واحدهای نظامی – به ویژه واحدهای مشترک المنافع این لباس ها وجود دارند. تارتان ها یا الگوهای چهارخانه شبیه آن نیز معمولاً به عنوان دامن یا بلوز / پینافور با لباس مدرسه کاتولیک و سایر کدهای یونیفورم مدرسه خصوصی در آمریکای شمالی و همچنین در بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی نیوزلند استفاده می شوند.

مدل های منطقه ای

علاوه بر مدل های اصلی منطقه ای اسکاتلند و مدل های منطقه ای مدرن ، تارتان های مدرن برای مناطق خارج از اسکاتلند هم ایجاد شده است.

مدل های منطقه ای
مدل های منطقه ای

بسیاری از مدل های منطقه ای به طور رسمی توسط نهادهای دولتی به رسمیت شناخته می شوند. همه استان ها و سرزمینهای کانادا به جز دو استان دارای یک تارتان رسمی هستند. نوناووت ، جدیدترین قلمرو کانادا ، تارتان خود را در قانون ثبت نکرده است ، و همچنین کوبک نیز مدل خاص خود را ندارد. در همین حال ، آلبرتا دارای دو تارتان رسمی از جمله مدل مجلسی است. همه ی استان ها به جز کوبک مدل های خود را در دادگاه لرد لیون در اسکاتلند ثبت شده است. کانادا دارای یک تارتان ملی رسمی است که در ابتدا برای بزرگداشت معرفی پرچم جدید برگ افرا طراحی شده بود و در سال 2011 به عنوان نشان ملی شناخته شد. چندین منطقه کانادایی (مانند لابرادور و کیپ برتون جزیره) ، شهرستان ها ، شهرداری ها و موسسات نیز دارای مدل های رسمی هستند.

بسیاری از ایالت های آمریکا نیز دارای تارتان رسمی هستند ، اولین مورد مربوط به سال 1988 است. در اسکاتلند حداقل دو شورای دولتی محلی دارای مدلرسمی هستند.

لباس شکار

تارتان ها گاهی با برچسب لباس شکار یا به ندرت عزاداری از مدل های دیگر متمایز می شوند. به نظر می رسد مدل شکار نیز یک طرح ویکتوریایی است ، اگرچه شواهدی ازمدل های اولیه با رنگ های استتار وجود دارد. این مدل ها تمایل دارند از رنگ های ملایم مانند آبی تیره و سبز تشکیل شده باشند. با وجود نام ، شکار ارتباط چندانی با شکار واقعی ندارد.

تارتان های عزاداری ، گرچه بسیار نادر هستند ، اما با مرگ و مراسم تدفین همراه است. این مدل ها معمولاً با استفاده از ترکیب سیاه و سفید یا جایگزینی رنگ های روشن مانند قرمز و زرد در مدل سنتی با سیاه ، سفید یا خاکستری طراحی می شوند.

نمونه های شرکتی و تجاری

نمونه های شرکتی و تجاری
نمونه های شرکتی و تجاری

کارآفرینان ویکتوریایی نه تنها تارتان های جدید ، بلکه اشیاء جدیدی به نام تارتان-وار ایجاد کردند. این طرح در مجموعه ای از اشیاء معمولی خانگی مانند جعبه های چوبی ، جواهرات ، ظروف غذاخوری ، لوازم خیاطی و وسایل میز ادغام شد. گردشگرانی که از ارتفاعات اسکاتلند دیدن می کردند با آن به خانه می رفتند و مشاغل مستقر در اسکاتلند ظروف تارتان را به عنوان هدیه برای مشتریان ارسال می کردند. برخی از مدل های محبوب تر عبارتند از استوارت ، مک دونالد ، مک گرگور ، مک داف ، مک بث و پرنس چارلی. امروزه ظروف چوبی به طور گسترده ای در انگلستان و اسکاتلند جمع آوری می شود.

بسیاری از مارک های اسکاتلندی از تارتان استفاده می کنند. Walkers Shortbread در سال 1898 تأسیس شد . Irn-Bru ، پرفروش ترین نوشابه در اسکاتلند که در سال 1901 معرفی شد ، مدل تارتان مخصوص به خود را دارد.

مد

در دوران ویکتوریا و ادواردین ، ​​لباس های پوشیده از تارتان در کاتالوگ های مد ظاهر می شد. تا آن زمان ، تارتان به اصلی ترین جزء لباس مردان تبدیل شده بود و همچنین به بخش مهمی از مد زنان مبدل شده بود. در نتیجه ارتباط با اشراف و ارتش انگلیس ، مدل های هوای عزت و انحصار را ایجاد کرد. به همین دلیل ، تارتان بارها در دنیای مد ظاهر شده است.

لباس تارتان در Doctor Who ظاهر شده است. پزشک چهارم (تام بیکر) از روسری تارتان کلن والاس در Terror of the Zygons استفاده کرد و پزشک هفتم (سیلوستر مک کوی) از روسری تارتان سرمه ای و مشکی بر روی Time و Rani استفاده کرد. کلارا اسوالد (جنا کلمن) ، همراه یازدهمین پزشک (مت اسمیت) و دکتر دوازدهم (پیتر کاپالدی) ، لباس مدل کلن کمپبل روی نام دکتر و دامن کلن والاس در زمان دکتر و نفس عمیق پوشیده بودند.

ثبت نام

بسته به نحوه تعریف “تارتان متفاوت” ، تخمین زده شده است که حدود 3500 تا 7000 مدل مختلف وجود دارد که سالانه حدود 150 طرح جدید نیز ایجاد می شود. بنابراین حدود 14000 تنوع تارتان شناخته شده است که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید.

تا اواخر قرن 20 ، به جای ثبت رسمی تارتان ، چندین سازمان مستقل واقع در اسکاتلند ، کانادا و ایالات متحده ، تارتان ها را ثبت و ضبط کردند. در دهه 1960 ، یک انجمن اسکاتلندی به نام انجمن تارتان اسکاتلندی (که در حال حاضر منقرض شده است) برای ثبت و حفظ تمام طرح های شناخته شده تارتان ایجاد شد. ثبت جامعه ، ثبت همه تارتان های شناخته شده عمومی (RAPKT) ، شامل حدود 2700 طرح مختلف است. با این حال ، جامعه در حدود سال 2000 با مشکلات مالی روبرو شد و جمع شد.

سپس اعضای سابق این انجمن دو سازمان جدید مستقر در اسکاتلند-اداره تارتان اسکاتلندی (STA) و ثبت جهانی تارتان اسکاتلندی (STWR) تشکیل دادند. هر دوی این جوامع در ابتدا پایگاه های داده خود را بر اساس RAPKT بنا کردند. پایگاه داده STA ، International Tartan Index (ITI) شامل حدود 3500 مدل مختلف تا سال 2004 است. پایگاه داده STWR با نام مستقل اسکاتلندی Tartans World Register از حدود 3000 طرح مختلف تا سال 2004 تشکیل شده است. هر دو سازمان خیریه های اسکاتلندی ثبت شده اند و تارتان های جدید در صورت درخواست ثبت می کنند.

SRT

SRT توسط بایگانی ملی اسکاتلند (NAS) ، یک نهاد قانونی مستقر در ادینبورگ ، نگهداری و اداره می شود. هدف ثبت نام ارائه یک منبع قطعی و قابل دسترس برای ترویج و حفظ تارتان است. همچنین هدف آن این است که منبع قطعی برای ثبت مدل های جدید (که معیارهای NAS را برای گنجاندن در نظر می گیرند) باشد. خود این ثبت شامل رجیسترهای موجود STA و STWR است که در زمان راه اندازی SRT وجود داشت و ثبت نام های جدید از 5 فوریه 2009 به بعد انجام شد.

در وب سایت ثبت نام کاربران می توانند تارتان های جدید (با پرداخت هزینه) ثبت کنند ، تعداد رشته های تارتان های موجود را جستجو و درخواست کرده و اعلان های مدل های تازه ثبت شده را دریافت کنند. یکی از انتقادات SRT و مدیریت NAS در مورد آن این است که انحصار آن ، هم از نظر هزینه و هم از نظر معیار ، لزوماً به این معنی است که در واقع نمی تواند به اهداف خود در مورد قطعیت ، حفظ و دسترسی آزاد دست یابد. به عنوان مثال ، نسخه فعلی ITI STA شامل تعداد زیادی مدلاست که در SRT ظاهر نمی شوند و تحت سیاست فعلی ، خلیج فقط گسترش می یابد.

آداب تارتان

آداب تارتان
آداب تارتان

از دوران ویکتوریا ، مقامات تارتان ادعا کرده اند که آدابی برای پوشیدن تارتان وجود دارد ، مخصوصاً مدلی که به طایفه یا خانواده نسبت داده می شود. با وجود این ، هیچ قانون یا قواعدی در مورد اینکه چه کسی می تواند یا نمی تواند یک تارتان خاص بپوشد ، وجود ندارد. نمونه های سنتی از این قبیل عبارتند از Black Watch ، Caledonian ، Hunting Stewart و Jacobite tartans و بسیاری از مدل های ناحیه ای یا منطقه ای. بر اساس همین نظر ، برخی از تارتان های منسوب به خانواده سلطنتی بریتانیا از نظر برخی “غیرحقوقی” برای افراد غیر سلطنتی است.

با این حال ، برخی از تارتان های مدرن توسط قانون علائم تجاری محافظت می شوند و صاحب علامت تجاری می تواند ، در شرایط خاص ، مانع از فروش دیگران شود.

مدل Burberry

“Burberry Check” خانه مد انگلیسی ، اولین بار در اوایل 1920 طراحی شد. ایند مدل یک تارتان فوری قابل تشخیص است که در سراسر جهان بسیار شناخته شده است و نمونه ای از یک تارتان محافظت شده است.

مدل Burberry
مدل Burberry

بسیاری از کتاب ها در قبایل اسکاتلندی چنین قوانین و دستورالعمل هایی را فهرست می کنند. یکی از این نظرات این است که افرادی که نام خانوادگی قبیله ای ندارند ، یا نام خانوادگی که به عنوان قبیله خوانده می شوند ، نباید از تارتان قبیله مادر خود استفاده کنند. این نظر با این واقعیت تأیید می شود که در سیستم طایفه اسکاتلندی ، لرد لیون اظهار می دارد که عضویت در یک قبیله از نظر فنی از نام خانوادگی عبور می کند. این بدان معناست که کودکانی که نام خانوادگی پدر خود را دارند متعلق به قبیله پدر هستند و کودکانی که نام خانوادگی مادر خود را دارند متعلق به قبیله مادر خود هستند. همچنین ، لرد لیون اظهار می دارد که مدل کلن تنها باید توسط کسانی پوشیده شود که با رئیس آن قبیله بیعت می کنند.

همچنین

برخی از جوامع طایفه حتی ادعا می کنند که برخی از تارتان ها اموال شخصی یک رئیس یا سردار هستند و در برخی موارد به اقوام خود اجازه می دهند تا آن را بپوشند. مدل تارتان اسکاتلندی – تارتن بالمورال نباید توسط کسی که از خانواده سلطنتی بریتانیا نیست استفاده شود. با این وجود ، برخی از بافندگان خارج از انگلستان “قرارداد طولانی” حقوق خانواده سلطنتی بریتانیا در این مورد را نادیده می گیرند. جامعه همچنین ادعا می کند که افراد غیر سلطنتی که از این تارتان استفاده می کنند با صنعت تارتان اسکاتلندی با “بی احترامی زیادی” رفتار می کنند.

به طور کلی ، کسانی که در تجارت فروش تارتان فعالیت می کنند ، لیبرال تر عمل می کنند و تاکید می کنند که هرکسی می تواند هر تارتانی را که دوست دارد بپوشد. “قوانین” ادعایی فقط قراردادهایی هستند (که برخی از آن ها خلاقیت های اخیر هستند) و سطوح اهمیت متفاوتی به معنای نمادین تارتان در موارد خاص بستگی دارد.

این هم مقاله ای کامل در مورد پارچه ی محبوب تارتان با آن همه فراز و نشیب در طول تاریخ امیدوارم که از خواندن آن لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *