بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

انواع مختلف پادکست؟

انواع مختلف پادکست چیست؟ اگر بخواهیم از پادکست ها یک دسته بندی رایج ارائه دهیم باید دسته بندی را براساس موضوعات قرار دهیم. امروز در کسب و کارهای اینترنتی با وب سایت ها و فروشگاه هایی روبه رو هستیم که علاوه بر درج تصویر محصول و درج مقاله از پادکست های مربوط به حوزه کسب و کار خود نیز بهره می برند. با این مقاله همراه باشید در ادامه به دسته بندی پادکست ها می پردازیم و پیرامون هر کدام توضیحاتی ارائه می دهیم.

دسته بندی براساس موضوع

متناسب با علایق خود می توانید از پادکست های کسب و کار، پادکست های داستانی، پادکست های ورزشی و … استفاده نمایید. به طور خلاصه انواع پادکست فارسی براساس موضوع به پادکست های سفر و گردشگری، روان شناسی و سلامت، کسب و کار و کارآفرینی، سینما و تئاتر، داستانی و قصه گویی، علم و تکنولوژی، سبک زندگی، سرگرمی و طنز، ورزش و بازی های کامپیوتری، خاطرات شخصی و ادبیات و شعر دسته بندی می شوند.

دسته بندی براساس فرمت

دسته بندی براساس فرمت

دسته بندی براساس فرمت

پادکست های صوتی براساس فرمت به 7 دسته تقسیم می شوند.

پادکست یک نفره

از این پادکست با عنوان تک میزبان نیز نام برده می شود. این نوع پادکست نسبت به سایر پادکست ها رایج تر و مرسوم تر می باشد. ضمنا راحت ترین سبک ضبط و تولید پادکست محسوب می شود.

در این سبک، گوینده به تنهایی در پشت میکروفن صحبت می کند و آن را با شنوندگان خود به اشتراک می گذارند.

پادکست دو میزبانه یا پادکست مکالمه ای

همانطور که از نام این پادکست برمی آید توسط دو نفر گویندگی می شود. البته در این نوع پادکست با توجه به موضوع، امکان حضور یک نفر مهمان هم وجو دارد.

پادکست کفت و گو محور یا مصاحبه ای

در این نوع پادکست در یک سو گوینده حضور دارد و در سوی دیگر مهمان برنامه با وی صحبت می کند. در این نوع پادکست اغلب از دو گوینده و دو نفر مهمان برای مدیریت بهتر پادکست استفاده می شود. برای کیفیت بهتر پادکست، بهتر است که محتوا از قبل آماده شده باشد.

پادکست پنل یا میز گرد

در دسته بندی انواع مختلف پادکست، یکی از سخت ترین مدل ها، پادکست میز گرد می باشد. از این نوع پادکست به عنوان پادکست گروهی نیز نام برده می شود. یک میزبان ثابت با تعدادی مهمان که موضوع مورد نظر را پیش می برند و در مورد آن به صحبت می پردازند. در این نوع پادکست یک مصاحبه کننده و یک مصاحبه شونده مشخص نداریم بلکه همه افراد با هم به تبادل نظر و تعامل می پردازند.

پادکست های میزگرد به پادکست های سخت و دشوار معروف هستند چون در این نوع پادکست باید محتوا و موضوع گفتگو و همچنین تعامل و تبادل نظرات افراد مدیریت شود.

پادکست قصه گو

پادکست داستانی به دو نوع واقعی و غیر واقعی دسته بندی می شود. در پادکست داستانی واقعی یک نفر میزبان برای شنوندگان داستانی را در یک یا چند قسمت روایت می کند. البته در این نوع پادکست ممکن است که چندین نفر به جای شخصیت های داستان صحبت کنند. داستان های واقعی شامل زندگی افراد موفق، سرگذشت افراد مشهور یا موضوعات جنایی می باشد.

در پادکست قصه گوی غیرواقعی به روایت داستان های غیرواقعی و تخیلی پرداخته می شود. این نوع پادکست به سبک نمایشنامه ای بوده به طوری که شخصیت ها در آن به ایفای نقش می پردازند.

پادکست محتوای جدید یا تغییر کاربری داده شده

این نوع پادکست ها از محتوای تصویری همچون تلویزیون و شبکه های اجتماعی مختلف به محتوای صوتی تبدیل شده اند. آنچه که در این نوع پادکست مهم است تدوین و ویرایش هنرمندانه فایل صوتی است.

پادکست ترکیبی

در این نوع پادکست با توجه به نوع موضوع می توانید از سایر فرمت های پادکست استفاده نمایید. به طور نمونه در یک پادکست داستانی، مصاحبه ای را با یک فرد متخصص انجام دهید.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت پادکست

بعد از اینکه در مورد دسته بندی انواع پادکست توضیحاتی ارائه گردید، بهتر است در مورد لوازم مورد نیاز برای ضبط فایل صوتی توضیحاتی ارائه گردد. میکروفون، هدفون، لپ تاپ و لوازم جانبی همچون عایق صدا از جمله تجهیزاتی هستند که برای ساخت فایل های صوتی به آنها نیاز دارید. بعد از تهیه تجهیزات مورد نیاز برای ساخت پادکست باید به سراغ یک موضوع جذاب بروید. موضوعی که اطلاعات خوبی به مخاطب ارائه می دهد تا فایل صوتی شما ارزش این را داشته باشد که بتوانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. بعد از انتخاب موضوع باید بتوانید یک محتوای خاص و گیرا تولید نمایید. برای این کار به تمرین و تکرار مداوم نیاز دارید تا بتوانید در مدت زمان کوتاهتری پادکست خود را آماده نمایید.

امروزه در حوزه پوشاک نیز بسیاری از وب سایت ها و پیج های فروشگاهی مبادرت به تهیه پادکست می نمایند. به این صورت که به کمک فایل های صوتی به معرفی محصولات می پردازند و گاها ترکیب انواع مختلف محتوا در یک پست یا استوری باعث می شود که یک محصول به بهترین شکل به کاربران و مشتریان معرفی شود.

میکروفون

کیفیت صدا، فاکتوری مهم و ارزشمند در تولید پادکست محسوب می شود. در صنعت پادکست صدای ضعیف به عنوان یک نقطه ضعف به شمار می رود. لازم به ذکر است که استفاده از میکروفون رایانه توصیه جالبی نمی باشد. در ابتدای کار می توانید از میکروفون های یقه ای مانند Rode Lavalier که به موبایل نیز متصل می شوند استفاده نمایید و بعدا از میکروفون های استودیویی برای ضبط باکیفیت ترین پادکست ها استفاده کنید.

هدفون

برای ضبط پادکست حتما نیاز به هدفون خیلی پیشرفته نیست، یک هدفون کاربردی مورد نیاز است. به عبارت دیگر، لازم است آنچه می گویید را بشنوید و اگر می خواهید مصاحبه های اسکایپی داشته باشید، آن چه میهمانان می گویند را باید به خوبی بشنوید. لازم به ذکر است که از هدست های میکروفون دار استفاده نکنید زیرا کیفیت صدای آن ها معمولاً بسیار ضعیف می باشد.

بوم

اگر در ابتدای شروع کار تولید پادکست هستید و بودجه ی لازم برای استفاده از وسایل حرفه ای را ندارید، داشتن بوم برایتان ضرورتی ندارد. اما برای تبدیل شدن به یک حرفه ای قطعا یک بوم برای نگه داشتن میکروفون ضروری است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *