بازرگانی پوشاک امی, پوشاک استوک(نو), پوشاک اورجینال امی, پوشاک بچه گانه, پوشاک زنانه, پوشاک مردانه

انواع بافت پارچه

انواع بافت پارچه

در صنعت منسوجات و پوشاک با انواع بافت پارچه مواجه هستیم به طوری که بافت پارچه به 5 دسته کلی تقسیم می شود که در این مطلب به 2 نوع بافت که در صنعت پوشاک کاربرد دارد، می پردازیم.

معرفی انواع بافت پارچه

نوعی از بافت پارچه در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد که شامل بافت تاری پودی و بافت حلقوی می باشد.

بافت تار و پودی

در بافت تار و پودی نخ های تشکیل دهنده به صورت منظم و یک در میان روی هم و بدون گره، قرار می گیرد. در این نوع بافت، تار و پود به هم فشره هستند و از حالت کشسانی خبری نیست. از پارچه های تار و پودی برای تهیه پیراهن، کت شلوار و روتختی استفاده می شود. همچنین پارچه های ساتن و فاستونی از انواع بافت های تارو پودی می باشند.

بافت حلقوی

بافت حلقوی از نخ متوالی حلقوی شکل تشکیل شده است که توسط یک حلقه همانند خود کشیده می شود. البته برخلاف پارچه های تار و پودی که در آن نخ ها فقط با هم تماس دارند،در بافت حلقوی، حلقه های کشباف از اطراف به حلقه های دیگر متصل و گره می خورد. از بافت حلقوی اغلب در منسوجات خانگی همچون پرده استفاده می شود. از این نوع بافت را بافت کشباف می نامند چون از حالت کشسانی برخوردار است.

دلیل کشسان بودن بافت حلقوی چیست؟

نخ ها در بافت حلقوی پارچه، دارای فضای مانور بیشتری هستند و به همین علت نیروی کششی بیشتری را در خود ذخیره می کنند که به آن حالت کشسانی کمی می دهد.

انواع بافت حلقوی

پارچه های حلقوی پودی و پارچه های تریکو یا حلقوی تاری دارای بافت حلقوی هستند.

پارچه های حلقوی پودی

پارچه های حلقوی پودی توسط ماشین های تخت و گرد تولید می گردند و پشت پارچه حلقوی پودی با روی آن متفاوت است و از کمی حالت کشسانی برخوردار است.

پارچه های حلقوی تاری

توجه داشته باشید که پارچه های حلقوی تاری از لحاظ نوع بافت و موارد استفاده با پارچه های حلقوی پودی بسیار متفاوت هستند به طوری که پارچه حلقوی تاری از استحکام بالا و انعطاف پذیری کمتری برخوردار است چون حالت کسشانی ندارد بنابراین موارد استفاده از آن نیز در پوشاک کمی متفاوت است . از بافت حلقوی تاری در  رومبلی، لباس ورزشی، لباس های زیر و … استفاده می شود.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *